Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

В Гърция все още има носталгия към радикалната левица и несъгласието с властта с насилствени средства

22 Септември 2011 / 00:09:23  Анастасия Балездрова
1516 прочитания

През последните десетилетия Старият континент няколко пъти бе разтърсен от бурни и масови улични протести. Дали обаче най-скорошните от тях: уличните протести в Париж през лятото на 2005, в Атина през декември 2008 и във Великобритания преди по-малко от два месеца бяха причинени от идентични фактори?

Отговор на този въпрос даде лекторът в Московския университет и Кеймбридж и международен икономически съветник Димитрис Флудас на среща, организирана от Института за дипломация и международни събития в Атина.

Той съсредоточи представянето си около събитията в Гърция и Великобритания, като направи качествен анализ на уличните буйства и разрушения в  двете страни.

„На третия ден след убийството на 29-годишния наркодилър, както стана ясно по-късно от полицията безредиците се пренесоха и в други английски градове. Младежите чупеха, палеха и разрушаваха магазини и жилища. Дори ако приемем, че първоначално зад всичко това се е криело някакво политическо послание, в хода на събитията то бе изгубено. Приликите с това, което се случи в Атина през декември 2008 са впечатляващи, но в същото време крайно повърхностни. И в двата случая безредиците започнаха по повод едно убийство на гражданин от полицията. Началото им бе поставено много бързо, без предварителна организация от партии или синдикати и без да имат искания”.

Според представените от лектора данни основни причини за безредиците в Англия са били социалната изолация на причинителите, разрушението на семейните ценности, постоянното намаление на социалните помощи към социално слабите групи, безработицата, начинът на действие на бандите, криминалният опортюнизъм, етичният упадък на висшите социални слоеве и расовата дискриминация.

„За Гърция е много трудно да кажем кои са точните причини, които предизвикаха безредиците през 2008. Можем обаче да изброим следните мотиви: народното разочарование, корупцията и упадъкът на политическата система, безотговорната позиция на гръцките медии, недоверието към силите за сигурност, което е водеща идеология от годините на военната диктатура до днес, фактът, че хиляди гръцки граждани са радикални анархисти и процентът им е много по-голям в сравнение с други страни, и на последно място доброто отношение и носталгията към радикалната Левица, както и към израза на несъгласие с властта с насилствени средства”.

Първият критерий за сравнение между двата „бунта” в анализа на Димитрис Флудас бе социалният статус на участниците и местата, на които те нанесоха поражения. „Безредиците във Великобритания започнаха в Тотенам, който е известен с това, че е един от най-изостаналите райони в страната, където се говорят повече от 300 езици. Той не за първи път стана сцена на тежки сблъсъци. Подобни събития е имало през 1985, когато един черен на цвят младеж е бил убит от полицай. Като изключим масовите граждански протести през 1990 срещу наложените от Маргарет Тачър тежки икономически мерки, всички останали случаи на безредици в Англия са били от чисто расов характер”.

Според лектора протестите в Гърция са съвсем различни. В тях участват предимно млади хора, които са от групата на така наречените анархисти или са студенти - деца на семейства от средната класа. Докато протестиращите в английските градове чупеха и разрушаваха търговски обекти и жилища в изостанали квартали, то в Атина през декември 2008 младежите действаха срещу символите на политическия, съдебния и икономическия живот на гръцката столица. „Не е възможно да забравим как една от вечерите президентът Каролос Папуляс остана в силно охранявата сграда на президентството, защото съществуваше информация, че анархистите са обградили дома му и се опитват да влязат в него. Те не отидоха да нападнат изостаналите части в атинския център, а започнаха офанзивата си от бохемския квартал Ексархия, за да продължат към аристократичния Колонаки и да достигнат сградите – символи на властта”.

Категории: Общество улични безредици Лондон Атина убийство полицаи расова дискриминация анархисти
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus