Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

В Комотини откриха музей на Константинос Каратеодорис - гръцкия колега на Айнщайн

30 Март 2009 / 12:03:30  GRReporter
1667 прочитания

В град Комотини бе открит Музей посветен на Константинос Каратеодорис (1873-1950) – световно известен гръцки математик, който съвсем наскоро бе поставен за 12-то място в листата на 100 най-велики личности на Гърция за всички времена. Преди неговото име стоят имена като това на Александър Македонски, Перикъл, Аристотел, Микис Теодоракис, Георгиос Папандреу.


Посетителят на музея може да разгледа около 10 000 страници бележки водени от математика, ръкописи от неговата дисертация и други изследователски трудове както и копия на писмата от кореспонденцията на Каратеодорис с нобеловия лауреат Алберт Айнщайн.


Според специалисти от Националните Архиви на Израел, където се пазят оригиналите на писмата, кореспонденцията между двамата учени показва, че математическата част от теорията на относителността на Айнщайн отчасти се базира на делото на Каратеодорис.


Константинос Каратеодорис е роден в Берлин в семейството на гърци, израства в Брюксел, където неговият баща е посланик на Османската империя. Семейството на Каратеодорис е било доста уважавано в Истанбул, а неговите членове заемали висши правителствени постове. Константинос получава обучението си в Белгия, Германия, Италия, докато не започва войната между Гърция и Турция през 1897 г. Тогава той се намира в трудно положение, защото заема страната на гърците, докато неговият баща работи за Османската империя.


Тъй като Константинос има диплома на инженер, решава да замине за Египет, където работи по издигането на дигата в град Асиут. Така, той има възможност да посети пирамидите, където прави някои измервания и публикува книга за Хеопсовата пирамида, а малко по-късно издава и пътеводител за Египет.


През 1919 г. Каратеодорис разработва план за създаването на нов гръцки университет, който ще е наречен Йонийски Университет. Този университет така и не приема никога студенти, защо избухва войната в Мала Азия през 1922 г., но настоящият Егейски Университет се счита, че е продължение на оригиналния план на Каратеодори.


През 1920 г. той приема място на преподавател в Университета в град Измир по покана на тогавашния министър председател Елевтериос Венизелос. Там играе важна роля за установяването на институцията, но през 1922 г. цялото гръцко население трябва да бъде изселено от града заради започналата война.
Той е насилен да се премести да живее в Атина, където Каратеодорис пренася голяма част от университетската библиотека и така спасява книгите от унищожение. Каратеодорис остава в Атина и преподава в техническия факултет на университета до 1924 г. Тогава той е провъзгласен за професор по математика в Университета в Мюнхен и заема тази позиция до смъртта си през 1950 г.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus