Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Земеделците: Против отмяната на преференциалните цени на тока за селскостопански нужди

02 Ноември 2010 / 20:11:37  Виктория Миндова
1745 прочитания

С наближаването на зимния сезон земеделците в Гърция започнаха да се притесняват как ще се справят с идващите промени, наложени от Меморандума за финансова помощ от страните от еврозоната и Международния валутен фонд. Планираното за следващата година изравняване на цената на електричеството за земеделски нужди с това за общо ползване, хвърли гръцките фермери в пълен ужас. „В никакъв случай не трябва да се позволи да влезе в сила тази непосилна мярка, която сама по себе си допринася за липсата на конкурентост на крайната продукция ” заявяват в отвореното писмо до министъра на селското стопанство и развитие Коснстантиос Скандалидис представителите на Общонационалния координационен комитет на земеделците в Гърция.

Проблемът с преференциалните цени на тока за земеделски нужди тежи на Гърция от много време. Според Европейската комисия намалението, с което се ползват земеделците в сметките си за ток се смята за нелегално, защото по този начин правителството субсидира косвено земеделския пазар, който като цяло би трябвало да бъде свободен и независим от държавна намеса. По този повод в най-скоро време се очаква страната да плати наказателна такса поради нарушаване на правилата на конкуренцията в размер на 327 милиона евро за периода 2003-2009 година. Земеделският ток днес е приблизително с  40% по-евтин от нормалните нива на останалите сметки. Миналият месец министерството на енергетиката, околната среда и климатичните промени взе решение да повиши цената на земеделските сметки за ток с 5%-7%. Според специалисти това е просто капка в морето и няма да промени позицията на Европейската комисия по въпроса, а според земеделците -  това повишение само ще помогне за оскъпяване на крайната продукция.

В отвореното писмо са представени и други проблеми на сектора, за които земеделците търсят съдействието на правителствените представители. Гръцките фермери не са съгласни с предстоящото изравняване на цената на горивото за отопление с това за транспорт. Друг проблем в гръцкото селско стопанство са държавните обезщетения, които в последните седем години са раздавани с не особено голяма прозрачност. Гръцката организация за селскостопански обезщетения е раздала за периода 2004-2007 година над 500 милиона евро за компенсации от природни бедствия и катаклизми, които са навредили на земеделските култури. Липсата на яснота и прозрачност обаче са накарали Европейската комисия да преразгледа отново случаите от този период, което доведе до налагането на глоба от 344 милиона евро  в средата на миналия месец.

Проблемът на земеделците обаче е, че след съмнителните обезщетения от миналото, днес те не могат да бъдат компенсирани за загубите си от проливни дъждове и други опасни природни явления в последно време. Производителите на картофи в северна Гърция са загубили почти цялата си продукция от пороите през октомври. Все още остава неотчетен размерът на щетите за производителите на памук, след нападението на зеления червей, който е унищожил огромен процент от продукцията им тази година. Поради липсата на средства в Гръцката организация за селскостопански обезщетения в момента памукопроизводителите остават без средства и се обръщат към Министерството на селското стопанство и развитие за съдействие.

Всички проблеми на земеделците в страната бяха представени на министър Коснстантиос Скандалидис, който се срещна с 25 представители на Общонационалния координационен комитет на земеделците в Гърция. Срещата продължи почти три часа, като след нейният край селскостопанските предприемачи напуснаха министерството мълчаливо, като отказаха всякакъв коментар за резултатите от дискусията с министъра и неговите колеги. В значително по-приветлив тон министър Скандалидис заяви след срещата пред журналисти: „Със земеделците в страната имаме общи цели – развитието на селскостопанския сектор и по-широкото предлагане на гръцката продукция. Вратите на министерството са отворени за диалог, който ще бъде постоянен и надявам се ползотворен.”

Категории: ИкономикаОбщество земеделие
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus