Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Завой на учениците от частните училища към държавните заради непосилно високи такси

14 Юни 2011 / 12:06:41  Марина Николова
1491 прочитания

Завой от частното към държавното образование се наблюдава през последната година, след като таксите на частните училища за пет години скочиха между 60%-200%, но и заради икономическата криза. През следващата година се очаква спадът на учениците да е около 15% като последствията ще се усетят най-силно от малките и средноголеми частни училища. За да разберат какви са намеренията на родителите, частните училища започнаха вече предварителните записвания на учениците за следващата година, така че да могат да планират и собствените си действия спрямо това от колко преподаватели ще имат нужда.

От своя страна Министерство на образованието се намира пред проблема, че се очаква голям прилив на ученици от частното към държавното образование, което ще увеличи още повече броя на учениците като се ма предвид, че след сливането на училищата по плана Каликратис, класовете вече са с много повишен брой ученици. В интервю за grreporter Георгиос Христопулос от Федерацията на учителите в частните училища разказа за проблемите, пред които са изправени частните училища.

 

Какъв е процента на отлив на ученици от частните училища и от кои класове се оттеглят най-вече учениците?

Миналата година, когато имахме данни отливът на ученици в частните училища беше около 20-25% за уводните класове и 15% в междинните. Уводни класове имаме предвид първи клас в началното училище и първата година в гимназиалния курс. Тази година се очаква тези проценти да достигнат до пик. Има училища, в които процентът на записани ученици достига до 35-40% в уводните класове.

 

Това означава ли, че се е повишил и броя на уволнените учители?

Разбира се, че това се отразява и на служителите. Според закона, когато някой клас се разпада и часовете за някоя специалност стават нулеви, това означава, че за учителя, чийто клас се разпада, той бива уволнен.

 

Според данните, които имате, има ли градове, където затварят повече частни училища отколкото в други?

Мисля, че този феномен важи с еднаква сила за цяла Гърция и не става дума за разграничение между градове, т.е. не зависи от областта, толкова колкото от самото училище. Най-вече този отлив на ученици се наблюдава в малките и средноголеми частни училища. Големи частни училища като колежа „Мораити” например нямат такъв голям проблем. При големите колежи и училища се наблюдава спад на интереса, т.е. някога имаше опашки, за да се запишат децата, докато в момента има сравнително намаление. Но малките и средноголеми училища, които са в кварталите, са изправени пред голям проблем и вече има цели училища, които са на прага да затворят.

 

Може би отливът е свързан и с размера на таксите. Какви са цените, които плащат родителите за частното образование на децата си?

През 2005 година, когато се освободиха таксите, ние се обърнахме към политическото ръководство на тогавашното Министерство на търговията и към Съюза на собствениците и им казахме да не увеличават таксите, защото това ще се обърне срещу нас като бумеранг. За съжаление въпреки нашите предупреждения, те го направиха и за тези пет години между 2005 и 2010 година таксите се вдигнаха в порядъка между 60% до 200%. Както разбирате този факт в комбинация с икономическата криза, превърна частното образование за средностатистическите гърци в „забранен плод”. В момента таксите се движат средно около 7 000 евро годишно, кой би могъл да плати такава сума?! Училища, за които се плащаше около 3000-3500 евро за пет години вдигнаха таксите си на 7000-7500 евро. Това се получи заради алчността на собствениците. Въпреки нашите предупреждения, че обществото не може да издържи на такива цени. Така че не е само кризата причината за този спад на учениците, но и политиката за образуването на цените, която водеха собствениците беше неприемлива.

 

Това смятате ли, че ще се промени?

От миналата година таксите бяха замразени. Главният секретар на търговията Стефанос Комнинос каза да се замразят таксите, като единствено за транспорта на учениците нямаше замразяване на цените, заради увеличението на цените на бензина. Тази година не зная какво ще се случи, но имам усещането, че доста частни училища или ще замразят, или ще намалят таксите си, защото разбраха хората не издържат на тези цени, а и самите те, за да се задържат трябва да направят отстъпки.

 

Вие можете ли да дадете съвет на родителите, които искат да запишат детето си в частно училище, на какво трябва да обърнат внимание?

Частното училище трябва да изпълнява закона. Един родител, който иска да запише детето си в начално училище, трябва да се поинетересува дали това училище има учители, защото за съжаление има училища, които взимат по 6000, 7000 и 8000 евро от родителите и нямат учители в началното училище. Както се сещате това са пари хвърлени на вятъра. Т.е. първо трябва да проверят дали персонала, който работим там е законен и отговаря на всички необходими критерии. Това е най-важното. За най-голямо съжаление трябва да кажа, че 2/3 от началните частни училища работят с персонал, който не отговаря на изискванията на закона. Второ, родителите трябва да видят дали училището изпълнява всички условия за безопасност на децата и като цяло какви са помещенията, така че децата да се чувстват добре в училище. Смятаме, че в това отношения доста частни училища отговарят на тези критерии.

 

Категории: АктуалноОбщество образование частни училища държавни училища учители ученици учебни такси
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus