Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Ученици и студенти протестират срещу промените във висшето образование

02 Декември 2010 / 03:12:30  Марина Николова
3454 прочитания

Ученици и студенти протестираха на площад Омония срещу новия проектозакон за образованието и поискаха за пореден път безплатно образование за всички. Студентите се разбунтуваха срещу новите увеличения, които се очакват на цените на билетите за градския транспорт и премахването на техните студентски карти за намаления на пътуванията. На митинга говориха членове на ученическите и студентските организации, но и представител на съюза на родителите, а по-късно демонстрацията тръгна към площад Синтага като движението в центъра на Атина спря за няколко часа.

„На протеста участват студентски съюзи и учениците от няколко атински училища. Основното ни искане е студентите и учениците да учат безплатно в държавни училища, т.е. ако някой иска да следва, да не се налага да инвестира нито едно евро от джоба си. Но след меморандума, който ще продължи до 2025 г. и новите реформи в образованието, това е невъзможно. Децата, които са от бедни семейства няма да могат да следват в университет. Най-новото е, че се премахват намаленията за студентите за билетите според новия законопроект за транспорта и се увеличава цената на билетите на евро и половина. Така се удвоява стойността на придвижването и вече за да стигнеш до университета и да се прибереш обратно у дома си, цената е около 3 евро за всеки студент” казва за grreporter.info Димитрис Виталис – студент по инженерство в Политехническия Унерситет и член на изпълнителния комитет на Фронта за борба на студентите.

“ Плащаме си учебниците и се готвят да въведат и учебни такси. Има учебници, които получаваме безплатно, но от 2005 г. спряха да раздават по-скъпи книги и започнаха да се разпространяват ксерокопирани записки. Положението е трагично най-вече в полувисшите факултети, където всеки студент месечно трябва да плати около 300 евро, за да си копира записките на ксерокс. Висшите училища след намаленията на техните бюджети вече не могат да си позволят да дават безплатни книги” разказва студентът по инженерство, който е и един от организаторите на митинга.

Според Димтрис Виталис една от причините за протеста на студентите е и навлизането на частни копмании в университетите, които финансират проучвания. Страхът на студентите според неговото мнение е, че „в най-скоро време университетите ще се оценяват според това дали пазарът има нужда от съществуването им. Намалява финансирането т държавата и според новия проектозакон се основават съвети, в които ще членуват преподаватели и бизнесмени, чиято цел ще е да търсят спонсори. Вече има такива примери – например в съвета на Университета на Западна Македония участва директорът на компания „Агрино” – една от най-големите фирми за хранителни продукти в Гърция. В политехническия университет на Атина са навлезнали 176 фирми, които финансират определени изследвания, купуват резултатите евтино и университетът се опитва да преживее с парите, които взима от фирмите. Но има университети като Пандио, където се изучават науки за обществото и никоя компания няма да се интересува да ги финансира, което означава, че тяхното съществуване е застрашено. За да намалее цената на образованието, ще трябва да смъкнат броя на студентите и вече, за да може да влезеш в университет ще трябва да имаш пари, за да си покриеш разходите за частни уроци и впоследствие за материали. За един студент по архитектура средната цена на година, за да си купи материалите е 6000 евро. За едно по-бедно семейство, което досега трудно се е справяло да покрие разходите, вече ще бъде невъзможно.”

Представителят на Съюза на учениците Алекос Елевтериу заяви „няма да се пазарим за нашите права.” Съюзът на родителите в лицето на техния представител Василис Стояс се присъедини към протеста, като г-н Стояс каза, че основното искане е за „едно съвременно 12-годишно училище” и призова всички да се присъединят на общата стачка обявена от Комунистическата партия на 15 декември.

Според експертите промените във висшето образование са наложителни, за да се покачи нивото на обучение в университетите, както и да станат адекватни спрямо реалните изисквания на трудовия пазар. Основната цел на правителството е да децентрализира тяхното управление чрез създаването на настоятелства във всеки университет, в които ще членуват не само преподаватели, но и изтъкнати личности.

 

Категории: студенти ученици висше образование реформа транспорт учебници
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus