Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Учебната година в Гърция започна с липса на учебници и учители

12 Септември 2011 / 15:09:18  Анастасия Балездрова
2406 прочитания


Днес училищният звънец удари за над милион и триста хиляди ученици в началните и средните училища в Гърция, но годината започва с много нерешени проблеми, като най-парещият между тях е липсата на учебници.

Докато училищните дворове се изпълваха от притеснени първолаци и шумни тийнейджъри от Учителската асоциация определиха започващата учебна година като най-лошата в съвременната история на Гърция. Нейният председател Комнинос Мандас заяви, че „за ситуацията около липсата на учебници някой трябва да подаде оставка. Извинението на министърката на образованието може и да предизвиква желаните впечатления от комуникационна гледна точка, но създадените проблеми не могат да се решат толкова лесно”.

Според данни на Учителската асоциация през първия учебен ден в 22 общински училищни комисии не е получен нито един учебник, а в други 46 е получена много малка част от тях. „Като имаме предвид, че конкурсът за доставка на хартия бе обявен съвсем скоро, учебниците няма да бъдат готови дори до Коледа. Според председателя на компетентната служба, в момента печатницата работи с хартия, която досега се е намирала в складовете. Ако се бяха заели с проблема навреме, сега щяха да бъдат отпечатани около 40 на сто от необходимите учебници”. 

Синдикалистите посочиха също, че 4703 места на детски учители, учители в основното училище и учители по специални предмети все още незапълнени. „Имената на заместниците бяха обявени едва миналата седмица. Никой от тях днес не се намира в училището, където е назначен, защото първо трябва да се оформи документацията”.

Недостатъчното финансиране на училищата е допълнителен проблем. Комнинос Мандас заяви, че общинските комисии, които бяха образувани на мястото на досегашните училищни настоятелства получават едва половината от отпуснатите през изминалите години средства. „От трите транша, които трябваше да се отпуснат за образованието за тази година, бе отпуснат само единият”.

Той изрази съмнения, че финансите ще бъдат достатъчни за ксерокопията, които ще трябва да се раздадат на учениците, поради липсата на учебници. „В контакт сме с дружествата на родителите, които вече обсъждат възможностите да осигурят материали като тебешири, фулмастери и хартия за ксерокопията”.

Синдикалистите се позоваха и на орязването на учителските заплати. „Днес един новоназначен учител получава нетна заплата в рамките на 600 евро, а колегите им с дългогодишен стаж едва достигат до 1000 евро на месец”. Според Комнинос Мандас тези средства са напълно недостатъчни за един учител, който е назначен на остров или в някой отдалечен район на страната. „Как е възможно с тези пари той да се придвижва, плаща наем и храна за себе си и да издържа семейството си? От много време насам бяхме обявили, че това за нас ще бъде причина за „война”. Първоначално планувахме да стачкуваме още от началото на учебната година, но после решихме, че е по-добре да проличат всички пропуски на министерството и тогава да се насочим към протестни действия”. Председателят на аоциацията обяви, че учителите ще проведат предупредителна 24-часова стачка на 22 септември. „До 29 септември ще изчакаме предложенията на всички дружества по места, след което ще решим какви действия ще предприемем. Но дори и да не стачкуваме, бъдете сигурни, че до ноември училищата ще затворят така или иначе, поради липсата на средства”.

Под съмнение е дори наличието на служителите, които отговарят за чистотата в училищата. „Като изключим чистачките, които са на постоянен трудов договор, дори не знаем кой ще наеме останалите. До миналата година те подписваха 10-месечните си договори с Националната фондация за младежта, която обаче предстои да бъде закрита”.

Тази година министертвото назначи на постоянни договори само 133 учители. Според синдикалистите последният път, когато е бил назначен толкова малък брой учители е било в далечната 1950. „Прецедент на днешния проблем с учебниците е имало през 1946. От тогава до днес, дори и в много тежки периоди държавата винаги е намирала средства за отпечатването на учебниците”.

„Добра учебна година” бе пожеланието на Учителската асоциация към министърката на образованието, която не бе приета с ентусиазъм в училището, откъдето избра да пожелае успешна учебна година на учениците.

Категории: Общество училище учебници Учителска асоциация стачка министерство на образованието ксерокопия
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus