Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Синдикатите приветстваха намаляването на лихвите и удължаването на времето за изплащане на финансовата помощ

14 Март 2011 / 17:03:01  Виктория Миндова
968 прочитания

Синдикатът на служителите в частния сектор (ГСЕЕ) определи като успех намаляването на лихвата по финансовата помощ и удължаването на времето за изплащането й, постигнато от премиера Георгиос Папандреу този уикенд. Това съобщи председателят на синдиката Янис Панагопулос, който говори на извънредното събрание на организацията. „Това са положителни за Гърция решения, които дават глътка въздух и дават време, но за съжаление не решават основните проблеми на страната. Прилагането на строгата икономическа политика и структурни реформи вдъхновени от либерализма”.

Според него френско-германския план за реформа на Европейския съюз, който се очаква да влезе в действие след срещата на върха на 25 март тази година ще създаде изключително трудни условия за запазването на досега установените социални права на служителите както в държавния, така и в частния сектор в цяла Европа. Той нарече новите правила за кокурентност „железният костюм”, в който не само Гърция, но и останалите страни трябва да се вмъкнат, независимо, че няма да им е по мярка.

Панагопулос определи като кризисни въпросите, които възникват с промяната на пенсионната възраст и окастрянето на социалните придобивки, както в Гърция, така и в останалите страни от еврозоната. Друг проблем, за който той говори бе въвеждането на по-гъвкавите трудови отношения, с които се отменят колективните трудови договори, важащи до скоро в Гърция. Синдикалният лидер определи като неприемлива намесата на представителите на гръцките кредитори в лицето на надзорната тройка от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия в реорганизацията на трудово-правните отношения в страната. „Целта им е да се намесят в механизмите за определяне на месечните възнаграждения, като по този начин разклатят основите върху, които е построена социалната политика в следвоенна Европа”.

Според Янис Панагопиулос до момента Европейската комисия се е криела под фереджето на Международния валутен фонд, както се изрази той, в процесите за определяне на минимални работни заплати в страни като България, Румъния и Гърция. Сега обаче комисията открито призовава и останалите страни от съюза да въведат по-строга политика в определянето на работните възнаграждения и да се отмени актуализацията на заплатите, в страните, които все още съществува подобна практика.

По този повод Панагопулос заяви, че гръцките синдикати вече променят стратегията си и ще се опитат да обединят усилията си със синдикалните сили в останалите европейски страни, за да постигнат по-добри резултати. „Ако ме питате каква ще е новата стратегия, все още не мога да ви отговоря”, призна с примирение синдикалистът. Той обаче подчерта, че европейските лидери трябва да са отворени за обществен дебат преди гласуването на новия Пакт за конкурентността, в който да се чуе и гласът на европейските синдикати.

Синдикатите искат и актуализиране на показателите за измерване на социалния статус на работещите в Европейския съюз. Показателят, който определя границата на бедността до момента се съсредоточава основно върху пенсионерите и безработните. От ГСЕЕ искат да се изготви нов показател, който да измерва бедността на работещите, за да се установят с точност какви са резултатите от затягането на икономическите условия в съюза и прилагането на по-гъвкава политика трудовите отношения в частния сектор. Друго изискване на синдикатите е да се въведе в Пакта за стабилност параграф, който да определя големите бюджетни дефицити като нестабилни. В този смисъл според синдикатите и големите бюджетни излишъци трябва да бъдат определени като дестабилизиращи, защото са за сметка на страните от периферията.

Янис Панагопулос заяви, че подобно на САЩ, щом е сформиран европейски валутен съюз външните дългове на страните в него не трябва да бъдат разглеждани отделно, а единно. В този смисъл според него Европейската централна банка трябва да промени правилата, по-които действа в момента и при нужда да има възможност за изкупуване на държавни облигации на страните с проблем в кредитирането.

От пролетта гръцките синдикати планират да започнат обиколка на най-големите общини в страната, за да се срещнат с работници и други синдикални дейци, заедно с които да определят новите цели на организацията. Панагопулос призова към обединение на силите, за да може синдикалният глас да се чуе. Той подчерта, че не може да се чакат сериозни резултати, ако всяка седмица се организират митинги и стачки. Всички действия трябва да са целенасочени и ако може синхронизирани със синдикати и в останалата част на Европа.

Категории: Общество синдикати Гърция финансова помощ
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus