Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Новият закон за защита на животните улеснява незаконния трафик

08 Юли 2011 / 16:07:51  Анастасия Балездрова
2551 прочитания


Новият закон срещу тормоза и експлоатацията на животните, с който се налагат по-строги наказателни мерки срещу нарушителите бе приет на снощното заседание на министерския съвет. В него се предвижда създаването на електронна база в интернет за регистриране и маркиране на животните и техните собственици, които са задължени да маркират домашните си любимци с микрочип. Електронното маркиране е задължително и за бездомните животни, които се събират от улиците.

Голяма част от дружествата за защита на животните изразиха мнението, че промените в правната рамка са позитивни, като подчертават, че е важно да бъдат и приложени.

GRReporter се обърна за мнение към председателката на конфедерацията на гръцките дружества за защита на животните Йоанна Гарагуни, която полага усилия срещу тормоза и експлоатацията на животните вече 30 години.

Според нея новият закон е почти повторение на предишния, но в отрицателна насока. „Добавени са много допълнения, които не носят нищо положително за животните, някои от описаните в наредбите неща са някак наивни. Написани са просто за да „обогатят” и аз не знам какво. На практика не осигуряват нито защита на животните, нито ги предпазват от експлоатация, според заглавието на закона. Личното ми мнение е, че точно напротив – той спомага за експлоатацията”.

Въведената от правителството на ПАСОК система за обсъждане на проектозаконите в интернет според Йоанна Гарагуни не е спомогнала за създаването на по-добра правна рамка.

„Първо да кажа, че това не са общодостъпни процеси. Особено по-възрастните хора, които хранят бездомни животни нямат компютри. Имаше представени мнения, но от хора, които не познават законодателството в дълбочина. Те не знаят какви са последствията на тези разпоредби. И, разбира се, хората, които имаха полза да се премахне предишният закон се изказваха в полза на законопроекта и се радваха за „подобренията”.

Много пъти опитът може да помогне много повече от „пресните идеи”. Нека да говоря с примери. В закона се твърди, че животните са защитени срещу тормоз. За малтретирането  има закон от 1981 и в него бяха включени всички видове животни. Т.е. домашните любимци, каквито са кучетата, работните животни - коне, мулета и магарета и домашните животни – кокошки, пуйки и т.н. За всеки, който тормози или изостави животните от всички тези категории се предвиждат наказания. Следователно това, което твърдяха някои кръгове, че не съществува закон беше чиста лъжа. Те са описани и в Европейската конвенция за защита на правата на животните, която бе ратифицирана от Гърция”.

Йоанна Гарагуни твърди, че най-сериозният проблем, който новият закон не разрешава е незаконният трафик на бездомни животни с цел продажба. „В новия закон се предвижда, че за да бъде продадено едно животно на снимката му трябва да се вижда и неговият микрочип. Това означава ли, че ако едно бездомно животно има микрочип може да бъде продадено? С или без микрочип при продажба животното е обект на сделка. Къде е тук липсата на екплоатация? Бездомни животни има във всички страни и в трафика участват дори дружества за защита на правата им и разни доброволци. Изпращат животните в други страни под предтекст, че заминават за осиновяване, а всъщност ги продават. Затова европейските органи издадоха регламент 998/2003 относно ветеринарно-санитарните изисквания при придвижване на домашни любимци с нетърговска цел. Тук искам да подчертая разликата между законната търговия, придружена с издаването на всички необходими документи и трафика на едно случайно намерено на улицата животно, което напъхват между стотици други и ги изпращат към други страни. Има случаи, в които такива „търговци” бяха заловени и някои от животните бяха се задушили между останалите. В закона не се предвижда наказание за това, но се предвижда за случаите, в които на двора ти има изпражнения и не си ги почистил. Тогава глобата е 300 евро.

Категории: Обществозащита на животните законнаказавияглобинезаконен трафик на бездомни животнимиркочип
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus