Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Непреклонните собственици на таксита удължават стачката

19 Юли 2011 / 16:07:41  Анастасия Балездрова
1831 прочитания


С още един ден решиха да удължат 48-часовата си стачка собствениците на таксита в Гърция. Утре те ще проведат протест пред сградата на министерството на транспорта и по-късно ще отидат с такситата си на пътните каси в Афиднес и Елевсина, където ще осигурят безплатно преминаване на автомобилите. След като вчера блокираха двата основни входа на чуждестранните посетители към столицата и станаха обект на остри критики за това, днес те проведоха митинг пред сградата на своето сдружение и шествие до сградата на парламента.

В пламенната си реч пред хилядите свои колеги председателят на синдиката Евтимиос Лимберопулос ги уведоми, че собствениците на таксита в Солун, Патра и Ираклио на остров Крит са блокирали и днес летищата и пристанищата в градовете си. „Искат да обвинят нас, които сме първите, които посрещаме посетителите от чужбина за удар срещу туризма. Е, няма да им го позволим. Затова днес се събрахме тук без колите си и ще проведем едно мирно шествие, без да създадем проблеми на обществото, което е най-големият ни съюзник”.

Синдикалистът определи управляващата социалистическа партия като синоним на неолиберализма и подчерта, че всички партии от опозицията подкрепят протеста на таксиджиите. Евтимиос Лимберопулос заяви, че „правителството се лъже ако си мисли, че всичко ще приключи след няколко дни. Протестът тепърва се разгаря и това, с което ще се сблъскат ще бъде безпрецедентно. Ще има и палатков лагер” каза той, без да спомене кога и къде собствениците на таксита смятат да разпънат палатките си.

„Утре ви моля да дойдете без коли, за да не пречим на движението по пътищата до министерството на транспорта, заедно с вашите семейства и да протестираме срещу своеволните решения на министър Рагусис”. След всяко споменаване на името на министъра следваха вълни от освирквания и дори ругатни. Синдикалният лидер помоли колегите си да не се изразяват по този начин, „за да не дадем повод на правителството да каже „ето, това е нивото на таксиметровите шофьори”. Във връзка с издадената от районния прокурор Елени Райку заповед да бъдат конфискувани регистрационните номера и колите на всеки, който пречи на свободното движение по пътищата той каза, че не е нужно да има отделни случаи на колеги, които ще имат проблеми с правосъдието. „Ако искат нека дойдат да вземат колите на всички ни, ако решим можем и да ги подпалим дори” бяха думите, които запалиха и без това нажежената от жаркото слънце атмосфера.  

В подкрепа на стачката на собствениците на таксита се обявиха синдикални лидери на служителите в различните видове градски транспорт, както и собствениците на товарни автомобили, чиито протести бяха на дневен ред точно преди година. Всички те говориха с много пламенни думи за това как трябва да бъдат осуетени „плановете на правителството за либерализация на професията”. Но едва ли някой от тях би имал отговор за случая на Янис, който е много точен пример за действието на клиентелистката система в Гърция.

Той разказа, че преди четири години е участвал в конкурс на Висшия съвет за избор на персонал в държавния сектор, на който спечелил място на шофьор в компанията за тролейбусен транспорт. Въпреки че заповедта за назначаването му била публикувана в Държавен вестник през ноември 2007 той така и не е имал щастието да започне работа като шофьор на тролей. „Един ден ми се обадиха и ми казаха „поздравления, бяхта назначен”. Зарадвах се и почерпих приятелите си. След това обаче никой не ме потърси. Отидох няколко пъти до централата на компанията, но никой не ми обръщаше внимание. Едва на четвъртия път един от служителите ми каза, че ходя напразно, понеже мястото ми е било заето от човек с връзки в министерски офис. Защо правят това? Нали през цялото време правителствата и на ПАСОК, и на Нова демокрация непрекъснато говорят за справедливост? Е, аз не я видях, сигурно защото не съм „войник” в армията на никоя от двете партии”.

Янис каза, че протестира, защото половината такси, на което е собственик е единственото му имущество. „Нямам собствено жилище и съм съвсем сам. Нямам нито живи родители, нито собствено семейство. А кой ще ме вземе на работа на 41 години, след като дори младежите на възраст 25-30 години трудно си намират?”.

Категории: Обществособственици на такситалиберализиране професияпротест министерство на транспортастачкашествиепарламенттуризъм
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus