Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Меденки и хляб с паричка за късмет през новата година

01 Януари 2011 / 16:01:05  Марина Николова
3775 прочитания

Новогодишните празници в Гърция са свързани с вкуса на меденките, разчупването на новогодишната погача с паричка, играта на карти в новогодишната вечер за късмет, а на много места – най-вече по островите, може да се види и украсено от децата корабче вместо елхичка.

Аромата на новата година пристига с появата на първите меденки в сладкарниците около началото на декември, а няколко дни преди коледата сладкарите сътворяват вълшебни вкусотии, които подреждат изкусително на витрините на своите магазини.

Гърците са си любители на доброто хапване, но през новогодишните празници достигат до кулминационната си точка и едва ли не се надпреварват по издържливост на стомаха си колко меденки или други сиропирани сладкиши ще побере. И понеже новогодишните вкусотии си имат своята история, в grreporter.info решихме да я научим, но и да видим какво се променило тази година заради кризата.

Затова се обърнахме към един млад човек, който си обича и разбира от работата – израснал е в хлебарницата на баща си и сега самият той се занимава с тази професия. Димитрис Гривас е на 30 години и от 15 години работи в собствената си хлебарница-сладкарница в центъра на столицата. След като е завършил училището по хлебопроизводство, той е ходил на семинари във Франция и Италия, а сега се грижи клиентите му в Ано Петралона да са усмихнати и доволни от хлябовете и сладките, които правят той и неговите „магове” на сладкишите.

 

Колко коледни кейкове направихте тази година?

В нашата сладкарница тази година приготвихме 800 коледни кейкове – василопита, в продължение на последните три дни. Коледният кейк започваме да го произвеждаме три дни преди 31 декември. Курабийки и медени макарони през последния месец извадихме около тон–тон и половина от всяко.

 

Какво се е променило тази година в сравнение с миналата година заради икономическата криза?

Миналата година правехме кейкове, които тежаха по две-три кила, докато тази година направихме кейкове от половин и от едно кило, защото ако миналата година хората можеха да дадат по 30 евро, тази година не могат да си позволят да дадат повече от 15 евро. Пак ще си купи – няма да се откажат да си вземат новогодишен кейк, но ще си вземат по-малък. Ние като професионалисти трябва да мислим за това, защото клиентите тази година не биха могли да си позволят да си купят кейкове за по 30 евро и си казахме, че ще направим по-малки, така че всички да могат да си вземат.

 

Ти работиш от дълго време като сладкар. Как мислиш, че са се развили нещата, навиците на хората от твойта гледна точка по отношение на коледните празници?

Станали са по-взискателни. Преди около пет години декорирахме погачите с тесто отгоре и пишехме ЧНГ, но сега хората искат да е изписано отгоре с шоколад, да има шарени фигурки, украски – дядо Мразчета, елхички, и искат да са по-изискано направени продуктите. Това е хубаво, защото и ние ставаме по-добри в работата си. Тази година направихме и много сладки с кестени в тях, курабийки с шоколад, меденки с кестени и амарена.

 

Кажи ми кои са традиционните сладкиши, които се приготвят в Гърция за Новогодишните празници?

Типично гръцки обичай е омесването на Василокулуро, който е един хляб, погача и се прави преди Нова година. Счита се, че тази традиция е започнала преди повече от 150 години. В традиционната погача слагаме анасон и я правим с жълто и бяло брашно, отгоре правим с тесто един кръст, а по средата поставяме орехче. Това е символично, тъй като орехчето представлява благоденствието. Освен новогодишната питка, в Гърция правим и коледни сладки - т.нар. диплес или „завъртелки”, медени макарони и курабийки. Медените макарони са запазени като рецепта още от Древна Гърция – знаем, че тогава са правили един вид меденки или сладки със сладък сироп. Курабийките са ги правели най-вече в планинските села, защото там са имали животни – овце и кози, и са правели масло, с което са приготвяли курабийките. Те са направени най-вече от масло и то им придава този хубав аромат. Та от планинските села курабийките са преминали и са се разпространили из цяла Гърция като коледен обичай. Т.нар. диплес са ги правили в Пелопонес – те са приготвени от тесто, което се точи на тънък пласт, после се слага на тигана, за да се изпържи и започват да се образуват мехурчета в тестото. Когато е готово и го извадим от тигана, го потопяваме в сиропа и го оставяме да попие, а после се залива с мед, счукано орехче и канела. Кейкът за Свети Василий (Василопита), в който се слага паричка не е типично гръцки обичай, но се е интегрирал в нашата традиция. Традиционно в Гърция се прави козунак с паричка за Нова година. Има и съвсем модерни сладкишки, които правим през последните години, които са от пандешпан за торти пълен с шоколад, който се навива на руло, слага се в камерата на хладилника и като се извади правим украсата върху него със шоколад, бита сметана, шоколадени пурички и каквото още ни дойде наум.

 

 

 

Категории: АктуалноОбщество нова година сладкиши меденки кекс питка с паричка късмет традиция обичаи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus