Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Лекари и зъболекари стачкуват срещу здравната реформа

20 Януари 2011 / 21:01:15  Марина Николова
1646 прочитания

Заради днешната 24-часова стачка на лекарите и зъболекарите, които протестират срещу проектозакона за здравеопазванто болниците работят с извънреден персонал и обслужват единствено спешните случаи. Новият закон ще доведе до промени в доставките на медикаменти, предвижда сливане на болници, преместване на частните кабинети на университетските лекари вътре в самите болници и промяна в режима на работа на аптеките.

Лекарите се готвят за нова 48-часова стачка, след като проектозаконът бъде гласуван от парламента, както каза за GRReporter членът на административния съвет на Атинския лекарски съюз Сотирис Калямбакос. Според тях новите разпоредби ще се отразят пагубно върху здравеопазването и ще доведат докторите до мизерно съществуване.

„Основното искане на Общогръцкия лекарски съюз е да се оттегли проектозаконът за здравеопазването, както взехме решение на 15 януари в събота по време на общо събрание. Ние сме против основаването на Организацията за предоставяне на здравна помощ, която ще обедини всички осигурителни каси, тъй като не е ясно как ще се променят трудовите отношения на медицинския персонал. Освен това с новия закон се отваря пътя за сливането на болници и по-нататъшното приватизиране на здравопазването. Вече е решено, че това ще се случи и точно с кои болници, но не е определено точно как ще стане”, казва Калямбакос. Той допълни, че все още Атинския лекарски съюз няма официална позиция относно системата за доставки, но самият той е против нея така, както се предлага да се правят, тъй като се отваря пътят да бъде предаден на частници целият сектор за доставки на медикаменти, органи и консумативи.

В Националната организация за предоставяне на здравни услуги се внедряват областта на здравеопазването към осигурителна каса ИКА–ЕТАМ с клиниките си, както и осигурителните каси на земеделците ОГА, но и на свободнте професионалисти ОАЕЕ. Чрез функциите на новата организация, която ще започне да работи след шест месеца се цели всички здравноосигурени да имат равностоен достъп до здравните услуги навсякъде, се казва в проектозакона.

Лекарите протестират и срещу големите закъснения на заплащанията от осигурителните каси на тези от тях, които практикуват в извънклинични кабинети. „Имаме случаи на забавяне в рамките на година и половина от някои каси, което поставя в опасност съществуването на малките и средноголемите частни лекарски кабинети”, обясни Калямбакос. Според членът на административния съвет на Атинския лекарски съюз важен регламент, заради който протестират, е и смяната на трудовите отношения на медиците, които са „помощни”. Техните органични работни места ще бъдат заменени като ще имат намалени трудови права - ще могат да сключват договори за срок не по-малко от шест месеца и не повече от една година, както и ще имат намалени осигурителни права, без да имат постоянни позиции.

В стачката се включиха и 15 000 зъболекари, както се казва в съобщение на Гръцката федерация на зъболекарите, която обвини, че е била напълно изключена от информацията за съставянето на проектозакона. Зъболекарите протестират срещу новите данъчни мерки, които ще доведат до още по-трудно положение на много от тях, както и заради принизяването на тяхната здравна каса, която така или иначе според тях не функционира подобаващо заради липса на персонал.

Проектозаконът ще бъде гласуван до 15 февруари, заяви от своя страна министърът на здравеопазването Андреас Ловердос. „Надяваме се, че тройката ще оцени реформите, които се правят в сектора на здравеопазвнето що се отнася до Меморандума и отпускането на кредита за страната ни през март. Това е първата дата. Второ, в края на март ще трябва болниците да поставят компютри в складовете, в аптеките и в счетоводствата си, както и да имат счетоводства, които работят с дигитализирано двустранно счетоводство, така че в края на месеца да знаеш какво си взел и какво си дал. И третата фаза е в края на юни и началото на юли, когато ще е приключил диалогът и ще започне сливането на болниците”, твърдо заяви министърът пред радио „Вима ФМ”.

Дотогава трябва да се реши и въпросът за специалностите на завършилите студенти от Медицинските факултети, каза още Ловердос. Той се възмути „как е възможно гражданите да се примиряват с логиката, че най-добрите ученици в гимназиите, които влизат в медеицинските факултети и завършат след шест години са им необходими още 12 години, за да вземат специалност?”. Министърът на здравеопазването обвини административния хаос, лошия мениджмънт или разхищението като най-голям проблем за болниците и заяви, че зад тях се прикрива и корупцията.

Също така според закона университетските лекари ще трябва да преместят частните си кабинети в болниците от 1 април 2011, а до 31 март ще трябва да се уреди как ще им бъде дадено блокче с подпечатана разписка в три екземпляра от болниците.

В петък 21 януари политическото ръководство на Министерство на здравеопазването ще се срещне с директорите на 30 големи болници в страната и управителите на седемте области от системата на здравеопазването, съобщиха от министерството.

 

 

Категории: АктуалноОбщество доктори болници поликлиники здравеопазване доставки на медикаменти стачка
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus