Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Хуманитарната криза в Гърция се задълбочава, алармират от Лекари на света

26 Октомври 2011 / 17:10:28  Анастасия Балездрова
1952 прочитания

Призив за помощ отправи днес неправителствената огранизация Лекари на света, която удари камбанката за опасността от появата и задълбочаването на хуманитарната криза в Гърция през следващите зимни месеци.

Според председателя на организацията Никитас Канакис след повишението на броя на гърците, които посещават здравните служби на Лекари на света в Атина, Солун, Перама и Хания, поради това че са загубили работата си и вследствие на това достъпа до здравни услуги, както GRReporter писа преди известно време, сега много голяма част от тях са заплашени от липса на храна.

„В разговорите ни с тези хора бяхме шокирани от това, че много от тях търсят храна. Правят го по много достоен начин, но е факт, че го правят. Затова решихме да отправим призив към всички, които през миналия месец март се отзоваха на молбата ни да ни доставят излишните си лекарства. Сега искаме да ни помогнат с храни”.

Става дума за основни хранителни продукти като ориз, варива, тестени изделия и олио. „Имаме нужда също от мляко, бебешки храни, памперси и други неща за деца. С две думи, нуждаем се от неща, които ще помогнат на тези хора да запазят своето достойнство. Не искаме да виждаме да се повишава броят на хората, които се хранят в столове за безплатна храна. Целта ни е проста и в същото време много трудна: да направим семейни пакети за най-бедните от нашите пациенти и да им ги даваме, когато ни посещават. Ще се опитаме да го направим по възможно най-деликатния начин, защото много от тези хора са работили за повече от 30 и 40 години и фактът, че са бедни сега не означава, че те се различават от пациентите, които ни посещават в болниците или частните ни кабинети”.

Никитас Канакис подчерта особено проблема с лошото хранене при децата. „Вече ни посещават деца, които имат проблеми с храненето. Не казвам, че са недохранени, защото от медицинска гледна точка този термин може и да изглежда някак прекален. В никакъв случай не виждаме картини, подобни на онези от Африка. Но става дума за деца, които се хранят когато, ако и каквото намерят. Когато говорим с тези деца разбираме, че фразата „мамо, гладен съм”, която мислехме, че няма да бъде чута отново в Гърция се завръща. Много от децата са лишени от най-основните неща. Техните семейства не могат да им помогнат и в същото време не съществува никаква държавна институция, към която да се обърнат за помощ. Именно на тези деца, сред които вече има и гърчета трябва да помогнем”. Един друг проблем, свързан с децата са и имунизациите. „Нужни са ни средства, за да закупим детски ваксини. Това, което би следвало да бъде очевидно и е в други страни, че на всяко дете са поставени основните ваксини, не важи в Гърция. Родителите на много деца нямат здравни осигуровки и са задължени да закупят ваксините, но не могат, особено някои от тях, които струват по 70-80 евро. Ние не искаме да се получи завръщане на стари и забравени днес болести, освен това смятаме ваксинирането за основно право на тези деца”.

Лекари на света смятат, че след като броят на хората, които всеки ден се хранят в столовете за безплатни обяди в Атина е достигнал почти 14 хиляди, определението „хуманитарна криза” не би следвало да се смята за прекалено. „Тези хора не са бездомниците и чужденците, които помним отпреди. Това са гърци като всички нас. Все повече от тях търсят лекарска помощ и лекарства от неправителствени организации, все повече ровят в отпадъците, за да търсят храна. Ние искаме те да знаят, че могат да се обърнат към нас, за да им помогнем дори и по минимален начин, като ги чуем, прегледаме и им дадем първите медикаменти. Бих искал да кажа, че ао доскоро всички ние се радвахме, че ще помогнем на хора в други страни като Уганда, Танзания или Турция, за където скоро ще замине една група, тук в Гърция усещаме чувство на срам. ”.

Категории: Общество Лекари на света хуманитарна криза храни от първа необходимост криза лекарства
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus