Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Хероинът е най-заплашителният наркотик в Гърция

11 Ноември 2010 / 01:11:12  GRReporter
2041 прочитания

Канабисът остава най-популярният, но хероинът най-опасният наркотик в Европа, се отбелязва в годишния доклад за наркотиците и алкохола в Европа, който представи директорът на Европейския център за наркотиците Алексис Гусдеел.

Употребата на наркотици вече не е феномен свързан с младежката възраст. Все повече се увеличават наркотично зависимите на възраст над 40 години, които освен проблемът с лошото качество на живот, често имат проблеми с алкохол и са пушачи, но и страдат от здравни проблеми, които са характерни за хората с двадесет години по-възрастни от тях, отбеляза г-н Гусдеел.

Във връзка с превенцията в Европа не са направени достатъчни стъпки, а в програми за детоксификация участват около 1 млн. души, от които половината се намират в четири държави. През следващите години трябва да се работи в тази насока – превенция, терапия и лечение в затворите, отбеляза директорът на Европейския център за наркотиците. Според експертите паралелно с програмите за лечение е необходимо да се провеждат и програми за интеграция на трудовия пазар, така че да има смисъл за самите участници в програмите, но и да не губи пари държавата, заяви Мени Малиори – директор на Центъра за детоксикация ОКАНА.

На представянето на доклада присъства и министърът на здравеопазването Андреас Ловердос, който заяви, че трябва да се вземат решения за приютяването на 17 центъра за детоксификация на наркотично зависмите към различни болници.

Над 75 млн. европейци са опитвали канабис, което прави около 22,5% от населението, а 1/4 от тях са на възраст между 14 и 35 години. Според данните на доклада в някои райони на Източна Европа канабисът е много по-популярен като наркотик в сравнение със страните от Западна Европа. За България и Гърция цифрите показват, че са сред петте държави, в които се наблюдава стабилизиране и дори спадане на нивото на употреба на „тревата” сред младите хора, докато тенденция към увеличение има в Чехия, Естония, Италия и Словакия.

През последните три-четири години в някои европейски държави се прилагат нови програми за „откачване” от канабиса, в които използва семейна и групова терапия, сесии с приятели и посещения на учителите у дома. Резултати от тези програми все още не са излезнали, но особен интерес представлява и цената им за държавния бюджет, казва г-н Гусдеел.

Освен канабисът, който може да се каже, че е вреден най-вече за психологическото състояние на зависимите, най-проблемен наркотик е хероинът за европейците. Зависими от хероина са 1,5 млн. европейци и това продължава да е наркотикът, ойто се свързва с най-много смъртни случаи. Според проучването най-уязвими са хората, които живеят в големи градове и се намират в периферията на обществото. Най-голям проблем с хероин имат в Русия, където всяка година има 10 000 смъртни случаи от свръхдози. Други държави също засегнати от влиянието на опиата са Ирландия, Малта и Италия, докато най-малко проблеми хероинът причинява в Чехия и Финландия, където пък е широко разпространена употребата на амфетамини и екстази.

Огромен брой европейци – 14 млн., са опитвали кокаин, като шокиращият факт е, че 3 млн. от тях са под 34-годишна възраст. Както личи и в Гърция се наблюдава нарастваща употреба на кокаин като за последните години се е увеличил с три пъти броят на хората, които търсят помощ за детоксикация. Потребителите на хероин нямат същия профил като тези, които използват хероин, и не считат себе си за наркомани. Докладът показва също, че са се увеличили разпознатите смъртни случаи от кокаин, което е доста трудно, тъй като не може да се установи дали един сърдечен инфаркт е причинен заради употребата на наркотика, защото при кокаина няма свръхдозиране както при хероина, казва г-н Гусдеел и допълва, че в Англия през миналата година смъртните случаи заради кокаин са се увеличили три пъти, но уточни, че само за Англия и за Испания има точни данни. Амфетамините продължават да бъдат голям проблем в много области в Европа като около 12 млн. европейци най-вече от северните страни на възраст между 15 и 64 години са опитвали поне веднъж в живота си, а около 2 млн. през последната година. Гърция се нарежда сред държавите с най-нисък процент на зависимост от екстази, кокаин и амфетамини.

Важен проблем са и новите синтетични наркотици. През 2008 г. са били открити 24 нови вещества, а през 2010 – 31 нови дроги, от които най-попуярни са тези на основата на канабиса. Разпространението на тези наркотици продължава да расте по интернет-магазините, което прави още по-трудна мисията по разкриването на следите им. От началото на тази година са били разкрити 170 виртуални магазини, в които са се предлагали законни психотропни вещества и халюциногенни гъби.

Пред Гърция стои и проблемът с взимането на наркотици в затворите и разработването на програми за рехабилитация. Между 10-30% от затворниците в Европа, които са общо около 600 000 души, и 45% от затворниците в Гърция излежават присъди свързани с наркотици. Употребата на наркотици вътре в затвора е много по-честа и се ползват много по-тежки наркотици, отколкото извън затвора. В много държави грижата за затворниците, които имат проблем с наркотиците, минава от Министерство на правосъдието към Министерство на здравеопазването, а програми за детоксификация се отичта, че преминават над 5% от общия брой на затворниците.

Г-н Гусдеел изрази притесненията на Европейския център свързани с икономическата криза и бедността – от една страна не бива да се намалява бюджета за програмите свързани с терапията на наркоманите, а от друга страна обедняването понякога се нарежда сред факторите за някои хора да започнат да взимат наркотици.

Категории: Актуално
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus