Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Глоба от 200 евро за неплащане на пътни такси, движението ще продължи да „не плаща”

11 Февруари 2011 / 01:02:39  Анастасия Балездрова
2213 прочитания

 

През последните дни се зачестиха коментарите за огромните размери, които придоби движението „Не плащам”. И докато в началото протестът срещу заплащането на такси за все още непостроените и лоши гръцки пътища бе приет с одобрение от голяма част от гръцкото общество, то прерасването му в движение на отказ за дупчене на билети в градския транспорт предизвика скептицизъм не само в политиците, но и в обикновените граждани.

Скоро станах свидетел на една подобна случка в тролея. По време на проверката контрольорът попадна на младо момиче, което заяви, че няма билет, защото не иска да плаща за превоза си в градския транспорт. Той взе нейните данни и я уведоми, че ще трябва да заплати глоба от 60 евро. В това време един възрастен мъж измърмори „като не искаш да си купуваш билет, плати сега глобата. Най-добре отиди при Ципрас, да ти я плати той”.

Движението „Не плащам” стана обект на остри нападки от страна на политици и медии, особено след като група младежи счупиха някои от машинките за дупчене на билети в една от станциите на метрото. Според очевидци те са викали лозунги, които използва движението в своите акции.

В същото време появата на председателя на лявата коалиция СИРИЗА Алексис Ципрас и на депутати от партията на последните „отваряния” на бариерите по пътните каси в цялата страна даде повод на критиците на движението да го свържат с конкретната политическа сила.

От движението „Не плащам” твърдят, че нямат нищо общо с никоя политическа партия.

„Когато ние започнахме да се организираме преди около година и половина партия СИРИЗА си мълчеше. Сега обаче, когато виждат колко хора са обединени и колко е силно нашето движение всички се опитват да извлекат политическа полза от него.

Никога не сме имали, нямаме и сега връзка с която и да е политическа партия. Може всеки от нас да има своите политически или партийни предпочитания, но при сбирки и акции на движението ги оставяме вкъщи. Нашето решение за движението бе то да е народно, без никаква намеса на политически партии, нито от ляво, нито от дясно, нито от средата на политическия спектър. Нещата са толкова ясни”.

Само преди ден председателят на крайнодясната партия ЛАОС Георгиос Карадзаферис заяви, че „движението е опасно за гръцкото общество, защото води към анархия”. Според Йосиф Пападопулос, член на движението това не е странно, „защото с политиците сме свикнали на такива неща”, но „всеки от нас трябва да внимава какво говори. Очевидно е, че движението ни ги дразни, защото не е партийно и затова се опитват да ни засегнат. Дори когато „големите” журналисти ни канят за участие в телевизионни предавания те поставят срещу нас политици, с цел да унижат и наклеветят движението”.

Факт е, че гратисното пътуване в градския транспорт нямаше толкова голям отзвук сред пътниците. След акциите на движението повечето от хората дупчат както винаги своите билети. Защо обаче движението е на мнение, че е нормално гражданите да не плащат за тази услуга?

От движението смятат, че „след като градският транспорт се определя като средство за масов транспорт и в него се возят обикновените хора, които нямат автомобили би следвало те да не плащат за това. Това важи в още по-голяма степен за една държава, която се управлява от едно социалистическо правителство. Когато Андреас Папандреу, баща на днешния премиер пое за пръв път властта през 1981 бе въвел безплатен градски транспорт за работниците рано сутрин и късно след обяд, т.е. когато те отиваха и се връщаха от работа. Точно в това се намира смисълът на определението „средство за масов транспорт”.

През всичките тези години ръководствата на фирмите за градски транспорт ограбваха техните каси. Фирмите станаха губещи не защото билетите бяха евтини. Сега, когато намалиха заплатите на служителите и пенсиите правителството преприе едно несправедливо покачване на цените на билетите в размер от 40 на сто. Това разярява хората. Затова и нашият девиз е „Не плащам за тяхната криза”. Кризата е резултат на техните действия, народът не е виновен за нея. Погрешният начин на управление и на боравене с финансите и общественополезните компании доведе до днешното състояние”.

Категории: ОбществоИкономикагражданско движениепътни таксиградски транспортгратисчии
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus