Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Frontex: Всеки ден се регистрират по 300 нелегални имигранти на гръцко-турската граница

16 Ноември 2011 / 21:11:41  Анастасия Балездрова
2033 прочитания

През първите девет месеца на 2011 европейските власти са регистрирали почти двойно повече нелегални имигранти в сравнение със същия период на 2010. По-конкретно, от 1 януари до 30 септември тази година в Европа са пристигнали 112.844 имигранти, докато миналата година броят им е бил 76.697. „Този скок се дължи на масовите потоци от страните от Северна Африка, които бяха насочени най-вече към Италия и Малта през първото шестмесечие на тази година”, заяви заместник-директорът на европейската агенция за граничен контрол Frontex, Гил Ариас Фернандес на пресконференция в Атина.

Пикът за 2011 е бил през март, когато са били регистрирани 20 000 души, като 17 000 от тях са пристигнали от страни от Магреба. Респективно, през 2010 най-големият брой имигранти е бил регистриран през септември и октомври на гръцко-турската граница. „Говорим за 14 000 имигранти на месец, като почти 8 000 са преминали гръцката гранична линия”.

„В момента така нареченият средиземноморски маршрут е почти затворен. Това се дължи на факта, че властите в Тунис подобриха контрола на границите си и подписаха договор за реадмисия с Италия. От средата на август, когато управлението в Либия бе поето от Временния съвет намаля и имигрантският поток от конкретната страна. Третата причина е, че през зимния период климатичните условия са тежки за преминаване по морски път”, каза Фернандес.

Той добави, че много граждани на страни от Субсахарския регион, които са работели в Либия са преминали в Европа, заедно с либийците. „Режимът на Кадафи започна да използва имигрантите като оръжие срещу Европа, след началото на операциите в страната”.

Според данните на Фронтекс притокът на нелегални имигранти в Европа чрез така наречения източноредиземноморски маршрут, т.е. през границата между Гърция и Турция е с почти същата интензивност, както през 2010. Миналата година от януари до октомври са били регистрирани 39 000 нелегални имигранти, докато тази година те са с 2 000 по-малко.

По-голямата част от имигрантите са от Афганистан, въпреки че тази година е отчетено намаление в рамките на 25 на сто. В същото време има увеличение в броя на пакистанците, които са пет пъти повече в сравнение с 2010. Повишение е регистрирано и в броя на имигрантите от Бангладеш.

От Фронтекс отбелязаха повишаването в броя на имигрантите от страните от Магреба – Мароко, Алжир и Тунис, които вече не преминават в Европа през испанските морски граници, а предпочитат сухопътната граница между Гърция и Турция. „От 1 януари до 30 октомври в Гърция бяха регистрирани 1700 алжирци, 1000 мароканци и 300 тунизийци, а в Испания техният брой беше респективно 900, 200 и един”. Според Гил Ариас Фернандес северноафриканците са се насочили към източносредиземноморския маршрут по няколко причини: „Страните им нямат визов режим с Турция. Така те пътуват без проблем до Истанбул, чието летище се намира много близо до границата с Гърция. Те я преминават с помощта на стотиците трафикантски мрежи, които действат в Турция и то на много по-ниски цени”.

След намаляването на имигрантския поток към Западна Европа последвало увеличение на гръцко-турската сухопътна граница. През октомври са били регистрирани 9 600 имигранти, с 20 на сто повече в сравнение с октомври 2010. Това означава, че властите са залавяли средно по 300 нелегални имигранти на ден.

„След като пристигнат в Гърция имигрантите се опитват да достигнат до западноевропейските страни по два начина. На първо място е морският път през Йонийско море към италианската морска граница до Калабрия и Пуглия. Значително по-малко са онези от имигрантите, които преминават през страните от Западните Балкани, но и в маршрута Македония – Сърбия – Унгария – Австрия – желаната страна има повишение от 35 на сто. Тази година те са достигнали до 2 000. Незначителен е и броят на имигрантите, които се опитват да проникват в Европа, прекосявайки турско-българската граница.

Категории: Общество нелегална имиграция Frontex Магреб гръцко-турска граница Италия трафикантски мрежи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus