Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Докерите изнудват правителство и производители със 6-дневна стачка

28 Ноември 2010 / 11:11:40  GRReporter
5329 прочитания

Нови 48-часови стачни действия до 6 ч. сутринта във вторник реши снощи Федерацията на пристанищните работници в Гърция, въпреки острите реакции от страна на производителите на земеделски стоки и притесненията на гърците за последствията за островната икономика. Основно искане на стачката е подписването на нов колективен трудов договор за персонала на пътническите фериботи, средиземноморските товарни кораби и пътническите кораби с брутен тонаж под  500.
    Най-остри са реакциите от страна на земеделците на остров Крит, които за шести пореден ден не могат да изпратят продукцията си към пазара в Атина. Снощи те се събраха на пристанището в град Ираклио и заявиха, че няма да го напуснат докато корабите не заминат. В отговор от Федерацията бе издадено съобщение, в което се споменава, че вината за прекъсването на връзката между островите и континентална Гърция не е в пристанищните работници.
    Продължаването на стачката се отразява и на финансите на фериботните компании, особено на тези, които извършват маршрути по основните линии с относително добър оборот и през зимния период като Крит и архипелага на Додеканезите. Според анализатори стойността на загубите, които се отчитат от началото на стачката досега се доближават до общата стойност на повишенията, които щяха да получат пристанищните работници, ако колективният трудов договор бе подписан. В същото време на много от островите вече се отбелязва липса на горива, хранителни продукти, но и на медикаменти.
    Късно снощи министърът на морското корабоплаване, риболова и островите Янис Диамантидис отправи апел към работниците и собствениците на каботажните фирми да се съгласят да седнат на масата на диалога. „Правителството кани заинтересованите страни да започнат директен диалог, за да бъдат подписани още днес колективните трудови договори и по този начин да бъде преустановена стачката и последиците, които тя причини”, заяви министърът и добави, че правителството изразява несъгласието си към всяка проява, в която се наблюдава неправилно упражнение на права. „Стачката е неоспоримо и конституционно право на работещите”, каза още Янис Диамантидис, но в същото време подчерта, че тя е подложена и на ред законни нареждания, които в случая са свързани с жизненоважните интереси на островното население.
    Според министъра ще бъде гарантирано както правото на работещите така и общественият интерес и защитата на националната икономика. По този начин стана ясно, че правителството е готово да наложи на работниците да се върнат отново на работа.
    Гърция, която в близките месеци е изправена пред необходимостта да проведе смели икономически реформи ще трябва да се справя и в бъдеще с подобни браншови протести. Реформите ще засягат груповите интереси и съответните професионални отганизации ще се опитват да си ги бранят чрез стачки и протести. Международните институции предупреждават гръцкото правителство да не отстъпва пред натиска на малцинството и да защитава обществения интерес, който е създаването на една модерна и конкурентна икономическа инфраструктура.

Категории: пристанищни работници стачка производители протести колективни трудови договори
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus