Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Доброволците в Гърция ще бъдат „узаконени”

16 Март 2011 / 15:03:45  Марина Николова
1187 прочитания

Гърция е сред европейските държави, в които данните за доброволците са почти несъществуващи и трябва да се работи за създаването на законова рамка за труда им, за защитата им от експлоатация, както и за здравното им осигуряване.

В Европа броят на доброволците е около 100 милиона души или 23% от населението над 15 годишна възраст. В Гърция техният брой се знае, че е под 10% от населението. Като цяло приносът за Брутния вътрешен продукт от работата на доброволците в европейските държави варира между 0,1% и 5%, Гърция се нарежда сред страните с принос от 0,1%, показват данни от доклада на Европейската Комисия за 2010 година.

Въпреки безбройните ползи от работата на доброволците, трябва да се отбележи, че съществуват и трудности свързани с липсата на контрол и информация за доброволческите организации и събирането на данни и изследвания, но и не съществува официално признание за труда на доброволците и опита им. Предложенията за политики в сферата на доброволческите организации са свързани с връщането на парите за разходите на доброволците, предпазването им, когато извършват дейностите си като например здравни осигуровки и като пример може да се посочат доброволците пожарникари, както и улесняването на международния обмен на доброволци.

Доброволецът е най-вече активен гражданин, член на обществото, който не спира до това да схване същността на проблема и да критикува, а намира време и настроение, за да работи за решаването на този проблем, заяви заместник министъра на заетостта Анна Далара по време на пресконференция в Атина за началото на Тура на Европейската година 2011-та посветена на доброволците.

От 17 до 23 февруари ще се проведат различни семинари, дискусии, представяния и прожекции на филми в централния общински културен център „Технополис” свързани с работата на сто гръцки неправителствени организации, както отбеляза главният секретар на неправителствената организация за доброволци „Ново поколение” Янис Ливанос. НПО „Ново поколение” е координатор на събитието. Ливанос отбеляза, че целта е да се създаде модел и начин на живот за младите хора, който е свързан с активното им участие в обществените дейности.

Въпросът за законовата инциатива свързана с работата на доброволците е важна, като от много голямо значение са въпросите за здравето и сигурността, отбеляза министъра на заетостта Лука Кацели. От страна на министерството на заетостта, което е отговорно и по темите за неплатения труд, министър Кацели обяви, че са на път три големи инициативи.

Първата програма на министерство на заетостта е свързана с началото на програма за общественополезен труд, която започва в следващите седмици от Централна Македония и Тракия, а впоследствие ще бъде приложена за Атика и Солун. Става дума за взимането на работа на безработни хора в проекти с общественополезна цел, на които ще им бъде заплащано с минималната заплата от 625 евро и здравна осигуровка в продължение на пет месеца за период от една година. Това ще е програма, която ще функционира като допълнение към доброволческите проекти и може да се осъществи в сътрудничество с общините.

Вторият проект е свързан с понятието за общественополезни дружества. В този смисъл неправителствени организации в клъстери с физически лица ще могат да развиват търговска дейност. За пример министър Кацели посочи организации, които подкрепят хората със специални нужди като се правят ръчноизработени предмети, които ще имат възможност да ги продават и по този начин да подкрепят и финансово хората със специални нужди.

Третата инициатива на министерство на заетостта се отнася до организация по места на програми за развитие, които ще подпомогнат социално слаби групи.

„Законовата рамка, в която ще бъдат включени доброволците на Община Атина ще подсигурява, че те ще са застраховани от експлоатация, ще имат здравна осигуровка и ще се пазят личните им данни, кактои защита от други видове опасност. От друга страна ще трябва да се подсигури, че програмата за доброволци няма да няма да постави в опасност интересите на Община Атина и на нейните граждани” каза кметът на община Атина Георгиос Каминис. Кметът на Атина отбеляза, че по време на Олимпийските игри в Атина през 2004 година, доброволческото движение е било в разцвета си в Гърция, но това не се е развило в последствие.

„Европейската комисия има намерението чрез Европейската година на доброволците да създаде благотворна среда за работата на доброволците, която да подсигури, че добрите идеи могат да се осъществят, където страстта и целенасочеността не са задушени от бюрокрация, а ценното време, което предлагат доброволците не се рзпръсква безцелно заради административни спънки” заяви Арис Петрулакис от представителството на Европейската Комисия в Гърция. „В болниците, в старческите домове, в домовете за сираци, по време на бедствията или в интернет, където и да срещнем доброволците ще правим това, което сме длъжни: ще се опитаме да им улесним живота, точно както правят и те за други хора, защото това са съвременните европейски герои” допълни Петрулакис.

Категории: Актуално доброволци общество Европейска година на доброволците Технополис здравно осигуряване
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus