Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Цунами има и в Гърция, но те са малки и не предизвикват катастрофи

12 Март 2011 / 17:03:47  Анастасия Балездрова
3536 прочитания

 

От 24 часа човечеството следи смаяно разрухата, която причини силното земетресение и последвалото катастрофално за Япония цунами. Гърция е страна с висока сеизмичност и много хора се запитаха дали не е възможно трусът, който се случи на разстояние от хиляди километри да „събуди заспали огнища”. GRReporter потърси отговор от Константинос Папазахос, преподавател по геофизика в солунския университет „Аристотел”.    

Бихте ли описал земетресението в Япония?

Това беше земетресение с магнитуд около 9 по скалата на Рихтер, което се случи по дължината на един много известен тектонски разлом. Той се намира между Тихокеанската плоча и малката японска плоча. Тихокеанската плоча потъна под Японската в дължина на хиляди километри.

Първичните последствия от земетръса, въпреки че са сериозни не са заплашителни. Човешките жертви и материалните щети бяха предизвикани от цунамито, което последва. То бе образувано от рязкото повдигане с няколко метра на морското дъно в района, което предизвика раздвижване на морската вода и тя се появи на повърхността под формата на гравитационна вълна, така нареченото цунами.

За колко време могат да продължат второстепенните трусове?

Второстепенните трусове ще продължат за доста месеци. Практически говорим за години. Трусовете ще са с висок магнитуд и няма да е странно ако някой от тях достигне до 7,5 - 8 по скалата на Рихтер.

Освен тези второстепенни трусове и понеже те се случват в една тектонска зона е много възможно да се случат индуцирани земетресения, т.е. трусове, предизвикани това земетресение в съседни на тази зона райони. Те могат да бъдат на североизток към Курилите, Алеутските острови и Аляска или на югозапад към останалата част на Японската дъга и Филипинските острови.

В какво се изразява „ефектът на доминото”?

Точно този феномен ви описах току-що. Изразът „домино” е ненаучен термин, използван с цел да се опише, че едно земетресение, което се е случило на конкретно място може да предизвика разкъсвания в съседни райони и пораждане на силни земетресения. Това обаче важи за северозападната част на Тихия океан, където се случи това земетресение, а не за цялата планета.

Т.е. според вас тази дейност не може да засегне Гърция, която така или иначе е доста сеизмична зона.

Не съществува никакъв начин, механизъм, статистическа възможност или геофизически модел, който да предвижда нещо подобно. Практически възможността да бъде засегната гръцката сеизмичност е нулева.

Въпреки това появата на цунами не е нещо странно за Гърция. През 1956 една такава вълна е заляла остров Аморгос. Разкажете ни за това.

Първо искам да кажа, че цунами в Егейско море е имало в различни периоди. Просто вълната през 1956 е била една от най-впечатляващите, която помним, защото е била част от земетресението в Аморгос и е имала височина 25 метра.

Но и при други земетресения като това през 1932 в Йерисос на Халкидическия полуостров е имало голямо цунами с височина от доста метри. Да не говорим за труса през 365 след н.Е. в западната част на Крит, като предизвиканото от него цунами е причинило огромни щети и в Египет, по бреговете на Палестина и Израел, но и сериозни проблеми до Венеция.

Категории: Земетресение сеизмичност цунами щети Япония
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus