Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Авиодиспечерите предупреждават, че организацията на летищата е слабото място

06 Ноември 2010 / 11:11:42  Марина Николова
1904 прочитания

Стачките на диспечерите в пиковете дни на летния сезон изнервиха пътниците, причиниха огромни закъснения и финансови щети за превозвачите. По повод на новата 24-часова стачка, която диспечерите бяха обявили преди седмица, но беше отхвърлена от прокуратурата като незаконна, grreporter.info разговаря с главния секретар на Съюза на контрольорите на въздушното движение в Гърция Янис Курмулакис за исканията на диспечерите. Организацията на летището в Гърция не е на нивото, което е необходимо, за да се слее с услугите на останалите три страни – Италия, Копър и Малта, които са включени в обща програма с Гърция за контрола на едно бъдещо обединено въздушно пространство, която предлага Европейския съюз, казва той. В разговор с него става ясно, че Европейският съюз ще санкционира държавите за закъснението на полетите от началото на 2012 г. с глоби за всяко закъснение на самолетите, които остават на пистите повече от предвиденото време, която глоба ще е в размер на 1200 долара за минута.

Г-н Курмулакис, с какво са свързани исканията на вашия синдикат?

Въздушните превози като цяло в Гърция принадлежат към Eurocontrol, която служба се грижи за организирането на въздушните превози в Европа. В Европейската Комисия Eurocontrol може да предложи някои правила, които в началото бяха директиви, а впоследствие приеха характера на регламенти. През 2004 г. беше издаден правилник за гъвкавостта, скоростта и икономиката на въздушните превози. В момента сме в период, когато се пригодяваме към резултатите от тази наредба, защото от гледна точка на структура и система сме много назад в сравнение със страните от Европейския съюз. Много е трудно да се промени начинът на мислене и организацията. Ако започнеш да строиш една къща и положиш основата грешно, то тогава и къщата няма да издържи – и при нас ситуацията е такава. Ние в Гърция нямаме смелостта да се променим. Имаме една колиба и за да построим сграда, трябва да я бутнем. Но в Гърция мислим да пооправим колибата, да спретнем покрива, да сложим някоя и друга греда. Не става така. Същото се случва и със здравния сектор, защото правителството се страхува от политическата цена. Страхува се от структруните промени, защото там винаги е необходимо да пожертваш нещо – или това е персонал, или е финансова облага, и там се затруднява да прави промени.

В момента трябва да се променят много неща – опитваме се да се пригодим, сътрудничим си с четири страни – Гърция, Италия, Малта и Кипър. Тези четири страни получихме директива от ЕС да създадем обединено въздушно пространство, което ще се управлява от общ административен център. Това означава, че ще имаме общи обучения, еднаква техника, еднакви процедури, еднакви условия на сигурност и еднакви условия на заплащане. Представи си, че имаме четири малки училища в една област, които трябва да ги слеем и в тях работят 24 учителки. Но ако се слеят те могат да работят с 15 учителки и така ще икономисаме, ще станем по-бързи и ще имаме възможност за подобрена сигурност. Параметрите, които ни интересуват са бързина, сигурност и икономичност.

В края на 2011 г. и началото на 2012 г. ще влезем в началния стадий на тази процедура, когато ще трябва да задействаме тези услуги и ще се появят проблеми – намаление на персонала, ще се създаде напрежение, защото не се знае как ще се развие диалога, защото цялата тази работа се прави за намаление на цената на въздушния транспорт. Ние сега сме в преговори с Министерство на транспорта, но и с чужбина, защото ние не сме толкова напред с организацията, колкото са Италия и Малта и отчасти и Кипър. В един момент ще се създаде обединен управителен орган, който ще има кадри и от четирите държави и ще взима решения, ще разпределя роли. С това съюзяване на четирите държави моята служба ще трябва да се приближи до начина на функциониране в тези държави, за да се получат нормално сливанията, които ще последват. Ние имаме доста слаби места в организацията и ни е по-трудно да се пригодим, имаме проблеми. През лятото ние направихме няколко протеста – единият, от които на 24 и 25 юли, което се падаше събота и неделя и тогава имаше много големи закъснения на самолетите. Тази седмица ще имаме среща с министъра на транспорта и инфраструктурата г-н Спирос Вуяс и ще видим какво ще се случи. Очакваме един проектозакон, според който ще се промени организацията.

 

Какви са промените, които трябва да направите на първо време в организацията?

Досега една служба – Службата за гражданска авиация, изпълнява много услуги, за да се стигне до крайния продукт. Ще дам един прост пример - за да ти донесат готовото кафе - един доставя кафето, друг го прави и трети го сервира – всички тези хора струват определени пари. Засега тяхна цена е извън контрол, т.е. службата не знае колко й струва този, който прави кафето. Европейският съюз иска да знае кои са коефициентите, които определят цената за полета на самолетите над Гърция. Например, ако един самолет тръгва от София за Кипър и лети над Гърция, плаща на Гърция за всяка измината миля определена сума, която до момента е извън контрол. ЕС иска да знае какви услуги се предлагат, каква е тяхната цена и защо накрая искаш да ти се плати например по 30 евро на миля?! Така че сега трябва да се направи оценка на услугите и да се разбере дали няма надценка при определянето на крайната сума. Първото, което искат да направят е да разберат цените, кое колко се плаща, за да могат да направят отчети и впоследствие да спестят, но винаги една страна може да е по-скъпа от друга.

 

Вие откога започнахте с протестите и каква беше началната причина?

Категории: Актуално диспечери полети летище авиокомпании пътници въздушно пространство цени стачка
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus