Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Бисквитите – лоши и хубави

16 Януари 2008 / 09:01:09  GRReporter
1812 прочитания

            Малцина знаят, че бисквитите се раждат в Китай преди около 10 000 години под формата на сухи питчици, приготвени от ориз, сусам и сушени плодове. В Европа пристигат през Средните векове и получават латинското си наименование biscotto, което ще рече два пъти изпечени. Някъде през същия период навлизат в средиземноморската диета, в която се задържат и до наши дни. Имат това важно предимство, че 70 на сто от съдържанието им е от зърнени храни, които от край време са основна съставна част в храненето на човека.


            По правило бисквитите се приготвят от смес брашно от жито, ръж, овес и ориз и съдържат големи количества протеини, въглехидрати, витамини, метали и растителни влакна. Особено ценни са бисквитите от пълнозърнесто брашно, които са изключително богати на растителни влакна и витамин Б и в същото време не увеличават рязко нивото на захарта в кръвта. Така те засищат за дълго, задържат стабилно нивото на гликозата в кръвта и предпазват от кризи на неконтролируемо консумиране.


            Противно на общоприетото мнение, бисквитите не са богати на холестерол и наситени мазнини, тъй като дори и индустриално се произвеждат от растителни масла и нямат негативни последствия за сърдечно-съдовата система. Особено препоръчителни са овесените бисквити, защото съдържат повече протеини и по-малко скорбяла от житните.


Диетолозите обаче предупреждават, че не всички бисквити са еднакви и от ценен източник на енергия те могат да се превърнат в тежък десерт, от който се напълнява. Категорично трябва да се избягват бисквити, пълнени с крем, покритите със шоколадова глазура, меките бисквити с парчета шоколад или сухи плодове. Те са калорични бомби и от тях се напълнява. Избирайте бисквити от типа пти-бер или дайджестив, които съдържат само 25 калории едната. Три обикновени бисквити заедно с чаша мляко или чаша плодов сок са идеалната сутрешна закуска. Ако не можете да се въздържите, предпочитайте бисквити с глазура от черен, вместо млечен шоколад. Винаги консумирайте бисквитите с мярка, те нямат много мазнина, но имат захар, затова – внимание!


Средностатистически един грък изяжда на година 2,1 килограма бисквити, докато средната стойност за страните от Европейския съюз е 5,2 килограма на година на глава от населението. През живота си човек изяжда средно 36 000 бисквити.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus