Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Хранителни добавки? Само с рецепта от лекар

13 Февруари 2009 / 16:02:56  GRReporter
998 прочитания

            Хранителните добавки съдържат естествени хранителни вещества като витамини, соли, протеини, растителни влакна, които взимаме, за да неутрализираме проблем, появил се в следствие на лоши хранителни навици. Известните ендокринолози и диетолози Тасос Мортоглу и Катерина Мортоглу, автори на няколко бестселъри за здравословното хранене и средиземноморската диета обаче предупреждават читателите на grreporter.info, че добавките не просто няма да решат проблема, но могат и да са направо вредни за здравето.


            „Екстрактите от билки съдържат голямо количество познати и непознати вещества, които имат познати, но и непознати последствия за нашия организъм. Не е известно дали някоя от неизвестните съставки не е противопоказана за заболяването на конкретния пациент и така здравето му може да бъде поставено в опастност”, обясняват двамата учени. Според тях страничните ефекти от билковите екстрати могат да бъдат много сериозни и могат да се появят след дълъг период от време, така че да е трудно свързването им с патологичното състояние на пациента.


            Всички хранителни добавки се саморекламират като натурални и здравословни, обещават на потребителя безгранична физическа енергия, отлично здраве детоксинация от лошите хранителни навици и всичко това за рекордно кратко време. Те имат завиден търговски успех, за да си ги купуват, жителите на планетата харчат стотици милиарди долари годишно, но лекарското съсловие гледа на добавките с недоверие. Можем ли да се доверим на това, което обещават? Безопасни ли са за здравето? Контролират ли се от някоя медицинска институция?


            Доктор Тасос Мортоглу и доктор Катерина Мортоглу дават някои практически препоръки как да различим хранителните добавки, които са качествени от тези, които са пълни фалшификати. „На етикета трябва да е изписан броят на хапчетата в една опаковка, а също и упътване как се взима добавката, списък на съставните части и съотношението им вътре в опаковката и надпос, че добавката не лекува болести и не предпазва от тях. Трябва да е изписан адресът и името на фирмата-производител, а също и телефон за контакт, ако клиентът иска да получи допълнително информация за добавката”, съветват двамата лекари.


            Те припомнят, че класическите лекарства преди да получат разрешение за масово производство се тестват в клиники и се описват всичките им странични ефекти и нежелателни последици. Това обаче не се прави при хранителните добавки, на чиито етикети често пише, че са нови терапии. Клиентите са привлечени от това, че са на растителна основа, но диетолозите припомнят, че много отрови също са на растителна основа – например стрихинин. И най-накрая, дори и да са предписани от лекар, хранителните добавки трябва да се приемат за определен период от време и след това да се спрат. Те в никакъв случай не бива да се приемат постоянно и в никакъв случай не бива да изместват храната от менюто ни.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus