Ако сте почитател на самоучителите за себепознание и самоусъвършенстване, сигурно сте срещали препоръката да се заобикаляте с млади, перспективни и позитивно настроени хора, за да се чувствате и вие амбицирани и във възход. Колкото и скептично да сте настроени към този тип съвети, спокойно можете на вярвате на по-горния. Защото той вече е научнодоказана истина. Това показва изследването на професор Николас Христакис от Медицинския факултет на Харвард и на професор Джеймс Фаулър от университета в Сан Диего, проведено всред 5000 пациенти в продължение на 20 години.
Когато някой е в добро настроение и се чувства щастлив, приятелите му, семейството му и съседите му се влияят положително, защото щастието заразява толкова бързо, колкото и грипа. Според «British Medical Journal» за първи път научно изследване доказва, че чувствата са заразни, показва социалното значение на щастието и твърди, че то не е строго лично преживяване, а е колективен феномен и зависи от серия взаимни връзки. Професорите Христакис и Фаулър доказват, че щастието се предава по социалните мрежи – когато един човек е щастлив, настроението му е като камъче, което пада в езеро и предизвиква последователни вълни, които се разпространяват сред всичките му познати и увеличават вероятността те да се чувстват по-щастливи.
Тези твърдения имат и своето математическо лице. В компанията на щастлив човек ние имаме 6 процента по-висок шанс и самите ние да се чувстваме щастливи. За сравнение, ако спечелим 5000 евро от тотото имаме 2 процента яанс да се чувстваме по-щастливи. Учените смятат, че дори и в компанията на съвсем непознати щастливци имаме много по-голям шанс да се чувстваме превъзходно, отколкото ако печелим повече. И още една хубава новина – нещастието не е толкова заразително, колкото щастието. Нещастните хора влияят отрицателно само на много тесен кръг близки и познати.
Затова не се страхувайте и се радвайте на щастието! Така ще можете да заразите с положителна енегрия близките си в продължение на 12 месеца и ще влияете положително на три окръжности хора – на приятелите си, на приятелите на вашите приятели и на приятелите на приятелите на вашите приятели. «Щастливите хора по-често се оказват в центъра на събитията в социалната мрежа, можем да кажем, че е научно доказано, че известните хора са по-щастливи от неизвестните», казва професор Николас Христакис, цитиран от «British Medical Journal». Обратно, ако някой е щастлив в периферията на социалната мрежа, щастието не го измества автоматично в центъра. Той продължава да си стои в ъгъла, но просто си е щастлив.