Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

В Германия си затварят очите пред контролните мерки в името на печалбата, казват от Гърция

08 Юни 2011 / 13:06:00  Виктория Миндова
904 прочитания

Селското стопанство в Гърция се състои от малки производители, които са подложени на регулярен контрол. Местната продукция е предвидена както за вътрешния пазар, така и за износ, което задължава и самите фермери да поддържат доброто й качество. Това е основната причина според заместник-министъра на селскостопанското развитие Янис Куцукос, поради която гръцкото селско стопанство не е било сериозно засегнато от нито една от хранителните епидемии в последните години. Куцукос представлява Гърция на извънредния съвет на земеделските министри от Европейския съюз, който се проведе тази седмица в Люксембург и говори специално пред GRReporter за резултатите от срещата и конкретните проблеми на местното селско стопанство, предизвикани от кризата с опасната бактерия E.coli.

„Хранителната криза, която засегна една част от северна Германия и доведе до смъртта на 23 души до момента, има катастрофални последствия за всички европейски производители”, каза правителственият представител. Той определи като безотговорен начинът, по който Германия се отнесе по въпроса и изрази пряко съществуващото недоволство в Европа от липсата на достоверна информация за проблема до момента.

Гърция до сега никога не се оказа в епицентъра на нито една от големите хранителни кризи, като болестите предизвикани от „лудата крава”, „птичия грип” или диоксините в храните, защото производството е съсредоточено в малки семейни предприятия. Малките фермери в страната пазят качеството на своята продукция, за да се задържат на пазара, обясни земеделският заместник-министър. В същото време контролът над селскостопанската продукция от страната е установено ефективен и дава резултат за разлика от този, упражняван в по-големите западноевропейски държави. Там производството на плодове и зеленчуци е съсредоточено в големи предприятия, които по принцип се славят с най-добрите и строги закони за качество на контрола.

Практиката обаче доказва, че явно контролът в западноевропейските страни не е толкова строг, колкото  се представя и доказателство затова са и последните събития около смъртоносната бактерия. „Заключението е че в опитите си да увеличат или запазят печалбите на тези големи предприятия, погазват законите на производство”, заяви Янис Куцукос. Той не скри недоволството си от начина, по който германското правителство се залови със случая и хвърли недоказани обвинения първо на испанските краставици. След това контролните власти в Испания проведоха масови показни проверки, които доказаха, че заразените продукти не са местно производство, но вредата вече беше нанесена.

На извънредното събрание на земеделските министри от Европейския съюз, страните са изискали от евро властите да дадат обезщетение от поне 150 милиона евро, като 30% от които ще са за компенсация на средиземноморските държави. Обезщетението трябва да покрие загубите на европейските производители от началото на кризата до края на юни и се очаква да бъде одобрено в следващите дни. Еврокомисарят по селскостопанските въпроси Дачиан Чолош е изискал от Германия да открият източника на проблема час по-скоро, защото щетите могат да достигнат неочаквано високи нива.

Гръцките производители от остров Крит вече говорят, че загубите им са достигнали почти 30 милиона евро, но тази сума трябва да се провери от държавните власти преди да се потвърди. Заместник-министъра на селскостопанското развитие Янис Куцукос е изискал в Люксембург да се включат и плодовете за износ, като ягодите в изчисляването на щетите, защото те са основен износен продукт на Гърция към Русия. „Гръцките плодове и зеленчуци отговарят на най-високите изисквания за качество, каквито са тези наложени от Русия. Тези изисквания са много по-високи от приетите в Европейския съюз, което също гарантира качеството им”.

Куцукос заяви, че европейските земеделски министри са поискали Европейския съюз да включи всички възможни дипломатически средства, за да накара Русия да свали ембаргото върху европейските зеленчуци и плодове. Той смята, че забраната за внос реално е безпочвена и неоправдана и не изключва вероятността, че зад крайната мярка на Русия се крият други търговски интереси.

Нямаше как да не запитам заместник-министъра дали Гърция внася плодове и зеленчуци, независимо от очевидните й климатични и географски предимства. Той заяви, че със сигурност, че страната има внос на селскостопански стоки в периодите, когато няма производство. Въпреки това, Янис Куцукос подчерта, че контролът на вносните стоки е строг, без обаче да влезе в подробности как се извършва той.

Категории: ОбществоИкономикаПазари E.coli хранителна епидемия обезщетения зеленчуци Европа
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus