Снимка: www.clickatlife.gr
Периодът на Великденските пости за някои е възможност за духовно и религиозно пречистване, а за други е идеална възможност за детоксикация. Което и от тези неща да вземем, истината е, че постните храни са полезни за организма.
Яденето на месо господства в съвременното хранене, затова периодът на въздържание е направо рай. Вегетарианските (главно) Великденски пости са възможност да преосмислите храненето си. Нека видим ползите:
1. Изборът на храна през постите е главно между хляб, плодове, варива, ядки, морски дарове и зеленчуци. Една диета, която може лесно да бъде сметната като вариант на вегетарианството.
2. Много хора обаче бъркат постите с диета. Няма доказателство, че постите водят до загуба на тегло. Разбира се, изглежда, че по време на пости се увеличава приемането на въглехидрати и намалява приемането на мазнини. Но ако следвате едно хармонично хранене, тогава може да загубите и някой килограм.
3. Една от главните ползи на постите е детоксикацията. Тялото изхвърля складираните токсини. За това помага и отсъствието на червено месо и на готовите мазни храни.
4. Постите дават възможност на храносмилателната система да си почине след месеците употреба на месо. След всеки период на пости процесите на храносмилането и отделянето са подновени.
5. Постите допринасят за разрешаване на възпалителните процеси като ревматоиден артрит, а помага и за контрола над алергичните реакции, включително и над астмата и алергичната хрема.
6. Води до пресушаване на неестествените струпвания на течности в тялото като отоци на глезените и на краката и подуване на корема.
7. Постите са естествен отговор на артериалното налягане. Храненето със зеленчуци, плодове и морски дарове допринася за намаляване на налягането, следователно и на сърдечно-съдовите болести. Добре би било, разбира се, определени хранителни избори по време на пости да ги запазите и след Великден.
8. Още една полезна страна на постите са преоценяване на добрия вкус. С прости думи, след един период на пости вкусовите усещания се подновяват и храните стават по-вкусни.
9. Факт е, че постите свиват стомаха. Това, което на практика се случва е, че стомахът се връща към естествените си размери, променени от мазнините и нездравословните съставки на съвременното хранене.
10. В Гърция, в проучване на Университета на Крит беше доказано, че онези, които спазват строго православните пости са с по-ниско ниво на холестерин (с около 20%). Постите не оказват влияние на развитието на децата, защото се покриват енергийните нужди.
11. С постите се намалява присъствието на наситени мастни киселини (от червено месо, животински продукти), а и има свръхдостатъчност на моно ненаситени мастни киселини (от зехтин и маслини например).
Внимавайте обаче:
1. Тъй като трябва да се избягва употребата на млечни продукти по време на постите намалява нивото на калций в кръвта, който трябва да бъде заместен с увеличено потребление на прясно и кисело мляко в периодите между постите.
2. Яжте морски дарове с мярка и ги избирайте да не са пържени, тъй като може да съдържат много мазнини, а и са богати на холестерол.
3. Имайте едно наум, че консервираните храни са богати на консерванти и натрий.
4. Тъй като постите не предлагат много източници на протеини, може да стане така, че да погълнете повече калории, отколкото имате нужда. Това е защото, както е известно, присъствието на протеин в храната допринася за развитието на чувство за насищане. Това постните храни, повечето от които съдържат въглехидрати, не могат да го правят.