Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция отново на международните пазари през 2011

05 Юли 2010 / 16:07:52  Виктория Миндова
1202 прочитания

Финансиране от международните пазари през 2011 година планират от Министерството на финансите. Това заяви министър Георгиос Папаконстантину след представянето на отчета за дейността на правителството в условията на криза. Според него Гърция няма да има проблем да изпълни задълженията си за 2010 по меморандума  с Международния валутен фонд и Европейския съюз за намаление на държавния дефицит на 8,1% от БВП от досегашните 13,8%  от БВП. Надеждите са, че международните инвеститури ще гласуват  доверие на страната и Гърция ще има възможност отново да се финансира от външните пазари на едни по-здравословни лихвени нива, в сравнение с тези от пролетта на 2010 година. Редовните приходи в бюджета са се повишили със седем на сто пред поставената цел това увеличение да достигне 11% в сравнение с 2009 година. Министърът поясни, че има положителна тенденция за повишаване на приходите в държавната хазна, независимо от ефекта на рецесията в страната. Ако намаленото потребление доведе до драстичен спад на приходите от данъци, министърът на финансите Папаконстантину изказа готовност да се прибегне до допълнителни съкращения в разходите на държавната администрация. Независимо от това, той бе категоричен, че вече не може да се говори за извънредни икономически мерки, а само за изпълнение на задълженията на Гърция към тригодишния оздравителен план.

Министърът на финансите опроверга публикациите, в които се споменава, че повишаването на непреките данъци върху алкохола и цигарите са намалили потреблението и заяви, че най-голямата част от приходите от данъци идват точно от акцизните групи продукти. Проблемите, които стоят пред правителството в близко бъдеще са свързани със забавянето на законодателния процес и запазване на времевата рамка, в която правителството трябва да реформира държавните структури според изискванията на Евросъюза и МВФ. Друг проблем, който стои пред управляващите е регулирането на големите разходи в централното правителство. Става въпрос за извънредните разходи по покриване на дефицита на здравните заведения в страната и на пенсионните каси, където реформите все още не са приключили. Държавните железници са още едно звено в гръцката икономика, което поглъща големи финансови ресурси без възвращаемост.

До началото на септември ще бъде изготвен и крайният списък с имената и длъжностите на всички държавни служители. Според новия закон заплатите в държавния сектор ще бъдат изплащани пряко от министерството на финансите и ще бъдат съблюдавани от Сметната палата. Така правителството се опитва да сложи ред в държавната администрация и чрез прилагането на прозрачност в системата на заплащане да оптимизира разходите за заплати и да се пребори с някои от познатите до момента корупционни практики в държавния сектор.

Според меморандума за финансова помощ от Европейския съюз и МВФ Гърция трябва да получи финансиране от 110 милиарда евро. Сумата е разпределена на дванайсет транша първият, от които бе в размер на 20 милиарда евро и бе изплатен в началото на лятото. Между 20 юли и шести август поредната мисия на тройката ще дойде в Гърция, за да провери как върви финансовата консолидация на бюджета. Ако международните надзорници са доволни от резултата от проверката, Гърция трябва да получи още девет милиарда евро до средата на септември, за да покрие задълженията си към външните инвеститори и да погаси вътрешни изплащания. Още девет милиарда ще бъдат изплатени в края на декември 2010, ако средиземноморската държава следва предначертания от меморандума план за финансова устойчивост и реформиране на вътрешно-икономическата система.

Категории: ИкономикаПазари криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus