Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

София, Атина и Букурещ: Най-важното е да не допуснем насилие в Косово

22 Декември 2007 / 15:12:38  GRReporter
853 прочитания

            На среща в Атина министрите на външните работи на България, Гърция и Румъния Ивайло Калфин, Дора Бакояни и Адриан Циоройану заявиха на съвместна пресконференция, че най-важното за стабилността на Югоизточна Европа в момента е да не се допусне насилие в Косово. „В момента не бива да разсъждаваме дали да признаем независимостта на Косово или не. Не е момента да мислим какво ще правим след два месеца, а как да реагираме на това, което утре може да се случи в Косово”, заяви пред журналисти Ивайло Калфин. Според него резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН е юридическата основа, върху която Европейският съюз час по-скоро трябва да изпрати мисия в Прищина, за да се гарантира мирната ситуация там. Той характеризира края на преговорите между сърби и косовски албанци като тъжна за Европейския съюз развръзка.


            Първите дипломати на Гърция, България и Румъния се обявиха за ясна европейска перспектива на Сърбия, която в никакъв случай да не се обвързва със статута на Косово. „Смятам, че Сърбия може да получи предложение за подписване на Споразумение за асоциране с ЕС още на заседанието не министрите на външните работи на Евросъюза на 28 януари”, каза Калфин като уточни, че преди това Сърбия трябва да изпълни всички предпоставки за подписването на това споразумение, включително и за сътрудничество с Международния трибунал в Хага.


            „Трябва да продължат дипломатическите усилия за намирането на приемливо решение за статута на Косово, отговорност на страните от региона е да се опитаме да продължим контактите между Прищина и Белград”, подчерта Дора Бакояни. Тя отново припомни гръцката инициатива за европейската перспектива на Западните Балкани, която за първи път бе обявена на европейския съвет в Солун през 2003 и отново бе лансирана преди месец в Брюксел. От своя страна Ивайло Калфин и Адриан Циоройану се съгласиха, че сигурност и просперитет на Балканите ще има само, ако всички страни от региона станат членове на ЕС.


            Министър Калфин заяви пред българските журналисти, че Гърция отново е повдигнала въпроса за името на Република Македония. „Аз изложих българската позиция и ние подкрепяме членството и на Македония, и на Албания, и на Хърватия в НАТО, като разбира се предварително се изчистят всички двустранни въпроси”, допълни той.


            Румънският външен министър Адриан Циоройану съобщи, че срещите между трите страни ще станат редовни. Той обяви, че през първите 6 месеца на 2008 тримата първи дипломати ще се срещнат отново в Букурещ, за да подготвят среща на ниво президенти или министър-председатели, която да се проведе по-късно през 2008 в София.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus