Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Успокоения от министър Петралия, че ще се отворят нови работни места

12 Февруари 2009 / 00:02:26  GRReporter
698 прочитания

 


Предложението на Европейската Комисия за прилагане на мярката за „временна безработица” с цел да бъде избегнат феномена на масови уволнения, предизвика масови протести от политическите партии и от синдикатите в цяла Европа. Европейските синдикати планират протест през месец март в Брюксел срещу предложената мярка, на който ще участва и най-големият гръцки синдикат на заетите в частния сектор.


В тази връзка, на дневен ред пак дойде предложението на г-н Константинос Михалос – председател на Търговската и индустриална камара на Атина, което засяга горещия въпрос за намаляване на работната седмица на 3 или 4 дни или – алтернативно, да бъде намален пълният работен ден с няколко часа като същевременно ще бъде намалено и заплащането на служителите. Също така, г-н Михалос предложи загубените финансови средства от намаляването на работното време да бъдат допълвани от Касата за безработни за период от 6 до 12 месеца с уточнението, че тази мярка е временна и от нея ще могат да се възползват само фирми, които наистиа се намират на прага да затворят врати.


Синдикатът на заетите в частния сектор заяви твърдо, че работещите ще се възпротиявяват срещу такива мерки и на икономиката на страната й е необходима финансова подкрепа и подкрепа за заетостта. Това може да стане с извънредни средства, които могат да бъдат получени чрез преразпределение на наличните средства. „САЩ дават 3% от БВП за тази цел, а Гърция едва 0,7% от БВП!”


Министърът на заетостта Фани Петралия заяви, че Гърция няма да пренебрегне законите, които важат за правата на работещите и отбеляза, че основната цел е да бъдат запазени работните места и да бъдат създадени нови работни места чрез програмите за квалификация и чрез програмите за подобряване на заетостта. 


В същото време от синдиката на частните служители искат правителството да сложи край на уволненията и да престане да прави планове за намаление на заплатите. Също така са пуснали искане към министър Петралия свързано с фирмите, които получат държавни субсидии. В него се предлага докато продължи кризата да бъде забранено на тези фирми да уволняват служителите си или да ги пускат в принудителни отпуски. Освен предложенията за фирмите, от синдиката дадоха и исканията си за мерки, които да бъдат предприети относно безработните, нископлатените и пенсионерите.


Междувременно председателят на Коалицията на дружествата и предприятията Димитрис Даскалопулос прие поканата от синдиката на заетите в частния сектор за среща през следващата седмица, на която ще бъде обсъдена заплахата от увеличение на безработицата породена от кризата. Националната статистическа служба на Гърция обяви съвсем пресни данни за покачване на безработицата през ноември месец на 7,8%. В отговора си към председателя на синдикатите г-н Даскалопулос заяви, че „безработицата наистина се увеличава и този въпрос засяга всички, но трябва да е ясно, че за работодателите уволненията са решение в краен случай, а не прибързан избор.”


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus