Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

10 години грък доказва измамите на Мейдоф

09 Февруари 2009 / 10:02:58  GRReporter
870 прочитания

            Да четеш историята на Хари Маркопулос е все едно да гледаш холивудски трилър за краха на Уолстрийт. В нея има всичко – един честен и безстрашен герой, една голяма измама, много корупция, математически гений и накрая щастлив край с възмездие за добрите. Само дето всичко е наистина и не е режисирано от друга ръка, освен тази на съдбата.


            52-годишният днес Хари Маркопулос е американец от гръцки произход, който работи като борсов посредник в един от най-големите хедж фондове в Ню Йорк. Той е обект на постоянен натиск от страна на шефовете си да постигне такава финансова възвръщаемост на инвестициите на клиентите си, каквато постига Бернард Мейдоф. Дава всичко от себе си, но цифрите изостават много от желаното. Тогава заедно със свой колега се обръща за помощ към математика Даниел ди Бартоломео, който след като изучава данните на Мейдоф установява, че дейността му си е чиста измама, която действа по познатата схема „Подси”- печалбата на по-старите клиенти се плаща от инвестициите на по-новите. „Математически инвестициите на Мейдоф бяха безсмислени. Да им вярваш означаваше да вярваш в невъзможното”, спомня си Хари Маркопулос.


            Годината е 1999. Тогава той сезира за първи път Американската комисия по капиталите в Бостън, че печалбите, които предлага Мейдоф са твърде високи, за да бъдат истински. Ефектът е нулев. Тогава Маркопулос пише до Американския конгрес и характеризира Комисията по капиталите „неспособна” да се справи с измамата. Обвиняват го, че е неучитив и гневен.


По това време Бернард Мейдоф е президент на Nasdaq и е смятан за посредник, на когото може да се разчита. За съжаление такъв ще остане още много години с драматични последствия за милиони малки и едри инвеститори. Както твърди вестник „Уолстрийт Джърнал” един от всеки три жертви на Мейдоф все още не знае, че е загубил пари. Но Хари Маркопулос не се отказва. „Опитът ми с членовете на Комисията по капиталите беше все по-разочароващ и по-разочароващ. Убедих се, че те са икономически неграмотни и неспособни да разследват финансови престъпления и по този начин способстваха за извършването на големи борсови престъпления като това, което призна Мейдоф”, заяви тази седмица по време на изслушването си в Конгреса Хари Маркопулос.


Устните му показания под клетва са съпроводени с писмени доказателства от 310 страници. През 2005 година той се свързва с Меган Ченг, директор на нюйоркския клон на Американската комисия по капиталите и й предава 21 страници доказателства, че Мейдоф работи по схемата „Подси”. „Тя никога не прояви никакъв интерес да ме попита каквото и да било. Никога не ме потърси, винаги аз я търсех. Останах изумен когато научих, че през ноември 2007 година е приключила случая”, припомня Хари Маркопулос. В това всъщност няма нищо странно като се има предвид, че Мейдоф освен президент на Nasdaq е и консултант на Комисията по капиталите.


В крайна сметка Конгресът изслуша 52-годишния грък миналата сряда. Ако това беше станало 10 години по-рано, много човешки трагедии, които се разиграват сега не само в Съединените щати щяха да бъдат спестени.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus