Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Свободният софтуер да влезе в гръцките министерства

17 Януари 2009 / 14:01:13  GRReporter
688 прочитания

Свръхбързото развитие на структурата и съдържанието на интернет е свързано с развитието на „свободния софтуер” и на общностите, които подкрепят тази философия.


„В Гърция, както и в другите европейски страни, процентът на употреба на популярни програми като Firefox (www.mozilla.com) и Open Office (http://www.openoffice.org/) е около 20%-30%, на Linux (http://www.linux.org/) е близо 40%, а всеки ден използват мейл (4%), но въпреки че процентите не са високи, те се движат нагоре” казва проф. Теодорос Карунос (http://users.ntua.gr/karounos/), който е президент на компания за свободен софтуер или софтуер с отворен код.


 


Философия на свободния софтуер


 


Ако някой се опита да опише философията на свободния софтуер и на ползите от него, тогава е важно, че основният структурен елемент е саммоорганизацията. От момента, в който се дава свобода на потребителя да преработи някоя програма без да е «длъжен» да получи правото за това, нито пък е необходимо да се заплаща за възпроизводството, общността е единствената, която твори и измисля как този софтуеър ще е удобен, лесен и практичен за използване.


Каквато и промяна да бъде правена в кода, тя допринася за прозрачността при предаването на знанието с единствен критерий общият интерес.


 


Примерът на германците


 


Министерството на външните работи на Германия е забранило употребата на друг софтуер, освен този на оперативната система Linux, който е специално пригоден за нуждите на министерството. Германците са взели това решение, защото са се уверили във високото ниво на сигурност, което може да им предложи конкретната оперативна система.


 


Голямата битка


 


Голямата битка, която се води в момента е между Microsoft и поддръжниците на софтуеъра с отворен код в Международната организация по стандартизация. Става дума за установяването или не на Open Document Format – на прототипа за съхранение на текстове, който е заключен. „Ако се отключи прототипа на съхранение” обяснява г-н Карунос пред вестник „Катимерини”, „всъщност се отварят врати пред клиента”, защото така ще е свободен да използва който и да било софтуер, за да си съхрани работата.


 


Гръцката инициатива


 


В гръцката компания за софтуеър с отворен код, чийто президент е г-н Карунос, в момента членуват 25 университети, полу-висши учебни заведения и изследователски институти. Целта е да се направи библиотека от програми, които могат да допринесат за образователния процес.


Използването на отворения код от гръцките държавни учреждения е въпрос на желание от страна на политиците, смята г-н Карунос. От момента, в който държавата ни е обвързана от Microsoft с договор на високо ниво, това безусловно има странични действия и на по-ниско ниво и в министерствата. Според компанията на г-н Карунос Гърция трябва да приключи договора, както са направили и други европейски държави, и да предприеме политика за приложение на отворения софтуер във всички области и най-вече в образованието и в средния бизнес. Ползите от това са много като главното за икономиката е от гледна точка на развитието и създаването на един конкурентоспособен пазар на информатика на високо ниво.


 


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus