Свикнали сме да си представяме живота в древна Гърция най-вече с главни действащи лица с мъжки имена. Периклис, Ахил, Леонид, Омир, Праксител, Фидий, Архимед, Аристотел... Изброяването може да продължи дълго. Жените в общоприетото разбиране за античността са имали второстепенна и дори угнетена роля. Нека си припомним, че най-старата демокрация в света, атинската, дала правото на глас на народа, но в него не включила робите и жените.
Една изложба, която ще се открие на 10 декември в Културния център „Онасис” в Ню Йорк е на път да разруши тази стереотипна представа за живота на жените в древна Гърция. „Жената в религията и празниците на древна Атина” е уникална колекция от ценни предмети на изкуството, общо 155 на брой, които се събират от музеи от цял свят за първи път, за да разкажат историята на жената в античността. Изложбата ще продължи до 9 май 2009 година и след това ще бъде показана в Националния археологически музей в Атина.
Колекцията е организирана в три части. Първата е озаглавена „Богини и героини” и представя образите на древногръцките богини на мъдростта Атина Палада, на любовта и красотата Афродита, на лова Артемида, на плодородието Димитра и нейната дъщеря Персефони. Особено внимание се обръща на образа на героинята, например жертвоготовата Ифигения. Мраморните статуи на Артемида (на снимката) и на Атина Палада пътуват за Ню Йорк от Националния археологически музей в Атина, бялата ваза с образа пак на Атремида пътува от Санктпетербутгския Ермитаж, а розовата ваза с образа на Ифигения – от музея във Ферера.
Вторият раздел на изложбата се нарича „Жените и ритуалите”, който представя различните религиозни ритуали в античността и тяхното отслужване, ритуалните танци, шествия, жертвоприношения и празници. Тук особено място се отделя на образа на жрицата, където централно място заема Теано – жрицата на древна Троя и закрилница на хубавата Елена. Специално от музеите на Ватикана ще пристигне ваза, изобразяваща двете митични жени. Третият раздел е „Жената и цикълът на живота”, изобразяващ ролята на жената в най-важните моменти от живота – раждането, подготовката за сватбата и самият ритуал на венчаването, смъртта и подготвянето на умрелите за вечния им дом.
Измежду експонатите на изложбата оживяват такива личности като Аспасия, съпругата на легендарния атински градоначалник Периклис, като красивата и известна със свободното си поведение Фрина, любимият модел на Праксител и разбира се като красивата Елена.