The Best of GRReporter

Τη γλυτώσαμε με 0:2 μόνο στην Πολωνία

05 Μάρτιος 2010 / 00:03:15  GRReporter
1985 αναγνώσεις

Η Εθνική ομάδα Βουλγαρίας έχασε 0:2 από την Πολωνία σε φιλικό αγώνα εκτός έδρας. Η αναμέτρηση έγινε στη Βαρσοβία και ήταν η πρώτη για τους Βούλγαρους το 2010, δεν πρόσφερε όμως τίποτα το διαφορετικό από αυτές του προηγούμενου έτους. Μονάχα οι εξαιρετικές παρεμβάσεις του τερματοφύλακα Ντιμίταρ Ιβάνκοφ έσωσαν την ομάδα από μεγαλύτερη ήττα το πρώτο ημίχρονο, ύστερα από τρομερά λάθη στην άμυνα μπροστά του. Οι καλύτερες δυνατότητες για γκολ εμφανίστηκαν στον Μπερμπάτοφ και τον Βέσκο Μίνεφ, η μπάλα όμως δεν κατέληξε στα δίχτυα της Πολωνίας. Το πρώτο γκολ για την Пολωνία έβαλε ο Γιάκουμπ Μπλαζικόβσκι-Κούμπα το 42-ο λεπτό. Πήρε την μπάλα στη γωνία της μεγάλης περιοχής από τα δεξιά, προχώρησε, σούταρε με φάλτσο και δεν άφησε καμιά δυνατότητα στον Ιβάνκοφ να αντιδράσει, ενώ ο Βέσκο Μίνεφ μονάχα παρακολούθησε με αδιαφορία τις ενέργειες του επιθετικού. Το διάλειμμα ήρθε μετά από μία ακόμη φοβερή εμφάνιση της βουλγαρικής άμυνας κατά την οποία ο Κούμπα έφτασε από τα δεξιά, σούταρε στο δοκάρι, η μπάλα αναπήδησε, ύστερα βρέθηκε στον Ομπράνιακ που έκανε δύο σουτ και τις δυο φορές ο Ιβάνκοφ έσωσε την εστία του.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πρεσάρισμα της Βουλγαρίας, ενώ ο Τσαβντάρ Γιάνκοφ και ο Βαλέρι Μποζίνοφ είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν.  Αντί να γίνει αυτό όμως, σε μια καταπληκτική αντεπίθεση το 62-ο λεπτό ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι άφησε τον Ιβάνκοφ ανήμπορο να αντιδράσει με δυνατό διαγώνιο σουτ για το 0:2. Και πάλι λάθος της βουλγαρικής άμυνας οδήγησε και σε αυτό το τέρμα, αφού οι αμυντικοί δεν  κατάφεραν να τρέξουν πίσω αρκετά γρήγορα, ενώ ο Ιβάν Ιβανόφ κυριολεκτικά «πρόσφερε» την μπάλα στον Κούμπα για να μπορέσει ο τελευταίος να βρει τον Λεβαντόβσκι.Ως το τέλος της αναμέτρησης η Πολωνία είχε την απόλυτη κυριαρχία στο γήπεδο παρ’ όλο που δεν κρατούσε για πολλή ώρα την μπάλα. Οι Πολωνοί είχαν κι άλλες ευκαιρίες να πετύχουν τουλάχιστον κλασικό προβάδισμα, αλλά δεν τις αξιοποίησαν, ενώ και οι αλλαγές επηρέασαν την ομάδα του Φράντισεκ Ζμούντα. Ο Βαλέρι Μποζίνοφ και ο Μαρτίν Καμπούροφ προσπάθησαν να πετύχουν κάτι από τις θέσεις μπροστά, σε αντίθεση όμως με την βουλγαρική άμυνα η πολωνική ενεργούσε άψογα. Η σύνθεση της Eθνικής Βουλγαρίας: 1. Ιβάνκοφ 16. Мιλάνοφ 6. Άγγελοφ 15. Ιβανόφ (Мιλίεφ 77') 5. Мίνεφ (Κ.Στογιάνοφ 87') 10. Пετρόφ 8. Γιάνκοφ (Ιβ. Στογιάνοφ 77') 22. Σάρμοφ 7. Гκεοργκίεφ (Καμπούροφ 69') 13. Пοπόφ (Ντιμιτρόφ 46') 9. Μπερμπάτοφ (Μποζίνοφ 46')

Πηγή: dariknews.bg

Tags: Ποδόσφαιρο Εθνική ομάδα Βουλγαρίας