The Best of GRReporter

Ο Τέρβελ Πούλεφ με χάλκινο μετάλλιο

10 Αύγουστος 2012 / 18:08:16  GRReporter
1695 αναγνώσεις

Ο πυγμάχος Τέρβελ Πούλεφ κέρδισε το πρώτο χάλκινο μετάλλιο για τη Βουλγαρία στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου.

Ο Πούλεφ προσπάθησε να πάρει αργυρό ή χρυσό μετάλλιο, αλλά ο παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία μέχρι 91 kg Αλεξάνδαρ Ούσικ από την Ουκρανία τον νίκησε με κατηγορηματικό τρόπο και στους τρεις γύρους με τελικό σκορ 21-5 βαθμούς. Στον πρώτο γύρο ο Ουκρανός επικράτησε του Βούλγαρου με 6-2, στον δεύτερο – με 8-2, και στον τρίτο γύρο – με 7-1 βαθμούς.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς των Ολυμπιακών αγώνων και οι δύο αθλητές που νικηθούν στους ημιτελικούς παίρνουν χάλκινο μετάλλιο και έτσι ο Πούλεφ εξασφάλισε το πρώτο χάλκινο και το δεύτερο συνολικά μετάλλιο για τη Βουλγαρία (το πρώτο αργυρό μετάλλιο πήρε η Στάνκα Ζλάτεβα στην πάλη γυναικών).

Tags: Ολυμπιακοίς αγώνες του Λονδίνου Τέρβελ Πούλεφ πυγμάχος ημιτελικά χάλκινο μετάλλιο