The Best of GRReporter

Ο Ντιμίταρ Μπερμπάτοφ με 5 γκολ στον αγώνα εναντίον της Blackburn!

27 Νοέμβριος 2010 / 19:11:50  GRReporter
2792 αναγνώσεις

Ο καλύτερος Βούλγαρος ποδοσφαιριστής Ντιμίταρ Μπερμπάτοφ έχει βάλει 5 γκολ στον αγώνα της ομάδας του Manchester United εναντίον της Blackburn. Η αναμέτρηση τελείωσε με σκορ 7:1 για την Manchester United, ενώ 5 από τα τέρματα είναι έργο του Βούλγαρου επιθετικού.

Το πρώτο γκολ ο Βούλγαρος έβαλε ακόμη το δεύτερο λεπτό του αγώνα.

Το 23ο λεπτό οι “κόκκινοι διάβολοι” διπλασίασαν το προβάδισμά τους με το γκολ του Πάτρικ Τζι Σούν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπερμπάτοφ έγραψε για άλλη μια φορά το όνομά του ανάμεσα στους καλύτερους σκόρερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άριστα για τους “κόκκινους διαβόλους”, αφού 2 μόλις λεπτά μετά το ξεκίνημα πάλι ο Μπερμπάτοφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόμπινσον. Το σκόρ ήταν πλέον 4-0.

λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πορτογάλος Νάνι έβαλε το επόμενο γκολ για το 5-0.

Έτσι έφτασε το 62ο λεπτό, όταν η 27η Νοεμβρίου έγινε η πιο όμορφη μέρα του Ντιμίταρ Μπερμπάτοφ από τότε που έφτασε στην Manchester United, αφού έβαλε το τέταρτο τέρμα του στα δίχτυα του αντιπάλου. Το σκορ έγινε 6-0.

Το 70ο λεπτό ο Μπερμπάτοφ έγραψε το όνομά του στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, σημειώνοντας 5 γκολ σε ένα ματς – 7-0. Έτσι ο Βούλγαρος πήρε τη θέση του δίπλα σε ονόματα όπως του Άλαν Σίαραρ, Άντριου Κόουλ και Τζέρμειν Ντεφόου.

7 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης η Blackburn κατάφερε να σημειώσει ένα γκολ στα δίχτυα της Manchester United, αφού ο Κρίστοφερ Σάμπα έβαλε το 7-1.

Το 89ο λεπτό ο Μπερμπάτοφ παρά λίγο να βάλει και 6ο γκολ, ο Πολ Ρόμπινσον όμως κατάφερε να αποκρούσει την κεφαλιά του Βούλγαρου. Αν είχε σημειώσει, ο Μπερμπάτοφ θα γινόταν ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Premiership, ο οποίος έχει βάλει 6 γκολ σε ένα ματς.

Αυτό όμως δεν συνέβη, και τελικά οι “κόκκινοι διάβολοι” νίκησαν την Blackburn με σκορ 7:1.

Πηγή: sportni.bg

Tags: Ντιμίταρ Μπερμπάτοφ σκόρερ Manchester United Blackburn