The Best of GRReporter

Η καλύτερη τενίστρια της Βουλγαρίας Τσβετάνα Πιρόνκοβα στον προημιτελικό του Wimbledon!

29 Ιούνιος 2010 / 09:06:37  GRReporter
3036 αναγνώσεις

Η πρώτη τενίστρια της Βουλγαρίας Τσβετάνα Πιρόνκοβα εξακολουθεί να γράφει ιστορία στο Ανοιχτό Πρωτάθλημα της Μ. Βρετανίας.

Η Βουλγάρα απέκλεισε στην προημιτελική φάση την Γαλλίδα Μαριόν Μπαρτολί με 6:4, 6:4 και πήρε τη θέση της ανάμεσα στις 8 καλύτερες τενίστριες του Wimbledon.

Στον προημιτελικό η Βουλγάρα τενίστρια θα αντιμετωπίσει την Βίνας Ουίλιαμς, η οποία κέρδισε την Αυστραλέζα Γιαρμίλα Γκροτ με 6:4, 7:6.

Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα κατέγραψε μια από τις σημαντικότερες νίκες στην καριέρα της, αφού απέκλεισε την 13η στον κόσμο και δημιούργησε την μεγαλύτερη έκπληξη στην προημιτελική φάση. Η Μαριόν Μπαρτολί έφτασε στον τελικό του Wimbledon το 2007.

Η χθεσινή αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για την Βουλγάρα, αφού η Μπαρτολί πήρε προβάδισμα με 3:0 από το σέρβις της αντιπάλου της στο δεύτερο γκέιμ. Τα καλά όμως για την διάσημη Γαλλίδα τελείωσαν εδώ. Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα βρήκε το σωστό ρυθμό και ισοφάρισε το σκορ, ενώ στο 4:4 πήρε προβάδισμα από το σέρβις της αντιπάλου της. Ύστερα η Βουλγάρα κέρδισε το σέρβις της κι έκλεισε το σετ μετά από 60 λεπτά παιχνιδιού.

Στο δεύτερο σετ η Βουλγάρα ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ, ενώ στο 4:4 όπως και στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα από το σέρβις της αντιπάλου της με 5:4, και μετά επωφελήθηκε από το πρώτο της match ball της αναμέτρησης.

Για την επιτυχία της η Πιρόνκοβα θα λάβει 500 πόντους για τις βαθμολογίες, και σίγουρα θα βρει θέση στο Top 50.

Πηγή: dariknews.bg

Tags: Τσβετάνα Πιρόνκοβα προημιτελικό Wimbledon