The Best of GRReporter

Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα γράφει ιστορία: πέρασε στα ημιτελικά του Wimbledon!

29 Ιούνιος 2010 / 23:06:29  GRReporter
2167 αναγνώσεις

Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα (82η στον κόσμο) έγινε η πρώτη Βουλγάρα τενίστρια η οποία έφτασε στον ημιτελικό του Wimbledon, του αρχαιότερου τουρνουά τένις στον κόσμο και κορυφαίου που διεξάγεται σε χόρτο.

Η καλύτερη τενίστρια της Βουλγαρίας σημείωσε πρωτοφανή επιτυχία κερδίζοντας τη δεύτερη στον κόσμο.

Είναι η δεύτερη νίκη της Τσβέτι επί της μεγαλύτερης αδελφής Ουίλιαμς σε τουρνουά του Grand Slam, μετά την επιτυχία της το 2006 στο Ανοιχτό Πρωτάθλημα της Αυστραλίας.

Μέχρι τώρα στην ιστορία του βουλγαρικού τένις η μόνη τενίστρια που έφτασε σε ημιτελικό του Grand Slam ήταν η Μανουέλα Μαλέεβα, η οποία δύο φορές ήταν ανάμεσα στις τέσσερις καλύτερες του US Open.

Η Βουλγάρα έφτασε στην απίστευτη επιτυχία ύστερα από καταπληκτικό παιχνίδι, με το οποίο δεν έδωσε καμιά ευκαιρία στην διάσημη αντίπαλό της, που είχε κερδίσει πέντε φορές το Wimbledon.

Η Πιρόνκοβα σέρβιρε πρώτη και αμέσως πήρε το σέρβις της, για να πάει μπροστά στο σκορ. Ακολούθησαν μερικά συνεχόμενα γκέιμ χωρίς ανατροπή, για να φτάσουν στο 6ο γκέιμ στο οποίο η Βουλγάρα έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα με 4:2. Η Ουίλιαμς ήταν πολύ κοντά στο να επιστρέψει αμέσως την ανατροπή, και είχε δύο ευκαιρίες τις οποίες όμως η Πιρόνκοβα απέκρουσε και έφτασε στο 5:2.

Αυτό μάλλον λύγισε την Ουίλιαμς η οποία έκανε δύο ολόκληρα αβίαστα λάθη στο 8ο γκέιμ. Η Βουλγάρα έχασε τρία match ball με σκορ 40:0, στο τέταρτο όμως δεν έκανε κανένα λάθος και κέρδισε το σετ με 6:2.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε και πάλι καλά για την Βουλγάρα η οποία κέρδισε τα σέρβις της. Στο 1:1 η Πιρόνκοβα είχα μια ευκαιρία ανατροπής, την οποία έσωσε η Αμερικανίδα. Ύστερα η Ουίλιαμς έκανε ανατροπή με τη σειρά της και πήρε προβάδισμα με 2:1. Η Βουλγάρα όμως δεν τρόμαξε και συνέχισε να παίζει συγκεντρωμένα, που της έφερε αμέσως επιστροφή της ανατροπής και νέο ισοφάρισμα – 2:2.

Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα πήρε το σέρβις της για το 3:2, και μετά έκανε δεύτερη ανατροπή στο σετ, και πήρε προβάδισμα με 2 γκέιμ. Στο 5:2 η Βουλγάρα είχε δύο match ball που όμως δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει. Στο σέρβις της η Πιρόνκοβα ήταν άψογη κι έφτασε στην ιστορική επιτυχία με 6:2, 6:3.

Για την μεγάλη επιτυχία της η καλύτερη τενίστρια της Βουλγαρίας θα πάρει 250 000 λίρες Αγγλίας και 900 πόντους για τις βαθμολογίες. Και μετά το τέλος του Wimbledon θα έχει την καλύτερη θέση στην καριέρα της – περίπου την 35η θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Στην αναμέτρηση για συμμετοχή στον τελικό η Πιρόνκοβα θα αντιμετωπίσει την 21η στον κόσμο – τη Ρωσίδα Βέρα Ζβοναριόβα, η οποία νίκησε την Κιμ Κλάιστερς με 3:6, 6:4, 6:2.

Πηγή: dariknews.bg

Tags: Τσβετάνα Πιρόνκοβα ημιτελικό Wimbledon νίκη Βίνας Ουίλιαμς