The Best of GRReporter

Η Βουλγαρία νίκησε και τις ΗΠΑ στο τουρνουά Hopman Cup

06 Ιανουάριος 2012 / 19:01:44  GRReporter
1937 αναγνώσεις

Η Βουλγαρία νίκησε και τις ΗΠΑ στο τουρνουά Hopman Cup της Αυστραλίας. Την απίθανη αυτή είδηση έκαναν πραγματικότητα οι εξαιρετικοί Βούλγαροι τενίστες Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και Τσβετάνα Πιρόνκοβα στο ανεπίσημο παγκόσμιο πρωτάθλημα μεικτών ζευγών στην αυστραλιανή πόλη Περθ.

Στον τελευταίο αγώνα μεταξύ των ομάδων των δύο χωρών οι Βούλγαροι επικράτησαν επί του πολύ πιο έμπειρου αμερικανικού ζεύγους Μάρντι Φις - Μπέτανι Μάτεκ-Σαντς με 8:5 γκέιμ. Λόγω του ότι ο φιναλίστας του ομίλου, η Τσεχία, ήταν ήδη γνωστός, καθώς και λόγω της κούρασης των παικτών, ο αγώνας σε ζεύγη παίχτηκε σε ένα μόνο παρατεταμένο σετ.

Νωρίτερα οι Αμερικανοί πήραν προβάδισμα με την νίκη της Μπέτανι Μάτεκ-Σαντς επί της Τσβετάνα Πιρόνκοβα με 2:0 (6:4, 6:4).

Ύστερα όμως ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ συνέτριψε τον Νούμερο 8 στον κόσμο Μάρντι Φις με 2:0 (6:2, 6:1). Ο Βούλγαρος έπαιξε τον καλύτερο αγώνα στην καριέρα του και επικράτησε απόλυτα επί του επώνυμου αντιπάλου του. Ο Φις δεν κατάφερε ούτε μια φορά στα δύο σετ να αντισταθεί στην συντριπτική υπεροχή του Ντιμιτρόφ και το παιχνίδι του θα μείνει στην ιστορία του πρωταθλήματος μονάχα με τα νευρικά ξεσπάσματα και την απρεπή συμπεριφορά του απέναντι στον διαιτητή, το κοινό και τον αντίπαλο.

Ο αγώνας με την ομάδα των ΗΠΑ δεν είχε σημασία για την κατάταξη, αφού νωρίτερα η Τσεχία είχε κερδίσει την τρίτη νίκη της αυτή τη φορά επί της ομάδας της Δανίας με 2:0, και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα παίξει εναντίον της Γαλλίας.

Στον όμιλό της η Βουλγαρία νίκησε τη Δανία με 2:1 και ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από την Τσεχία.

Tags: Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ Τσβετάνα Πιρόνκοβα απίθανη νίκη τουρνουά Hopman Cup Περθ Αυστραλία