flag_bg flag_gr flag_gb

Η Αγγλία νίκησε τη Βουλγαρία με 3:0 στον προκριματικό αγώνα για το Euro 2012

03 Σεπτέμβριος 2011 / 09:09:46  GRReporter
2039 αναγνώσεις

Όπως αναμενόταν η Αγγλία νίκησε τη Βουλγαρία με 3:0 στο γήπεδο “Βασίλ Λέβσκι” της βουλγαρίκης πρωτεύουσας στον προκριματικό αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν το πρώτο ημίχρονο.

Ο Γκάρι Κέιχιλ άνοιξε το σκορ το 13ο λεπτό. Ο αμυντικός της “Μπόλτον” σημείωσε το γκολ αφού βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βούλγαρο τερματοφύλακα Νικολάι Μιχάιλοφ, ενώ οι αμυντικοί της Βουλγαρίας προσπαθούσαν να δημιουργήσουν θέση off side.

Οι Βούλγαροι παίκτες μπήκαν στο ματς πολύ ενθουσιασμένοι και αποφασισμένοι να νικήσουν. Το μόνο αποτέλεσμα όμως ήταν μερικές άκαρπες προσπάθειες του Μαρτίν Πετρόφ με μακρινά σουτ να εκπλήξει τον Άγγλο τερματοφύλακα Τζο Χαρτ.

Λίγα λεπτά μετά το πρώτο γκολ οι Άγγλοι αύξησαν το προβάδισμά τους. Το 21ο λεπτό ύστερα από κόρνερ ο Γουέιν Ρούνεϊ κατάφερε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μιχάιλοφ για 2:0.

Στη συνέχεια παίζοντας με έναν πιο ήσυχο ρυθμό η Αγγλία έφτασε και στο τρίτο γκολ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, που έδωσε ο διαιτητής Ντε Μπλέκερε, ο Γουέιν Ρούνεϊ για δεύτερη φορά “τιμώρησε” τον Βούλγρο τερματοφύλακα και το σκορ έγινε 3:0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν πρόσφερε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες στιγμές. Οι Βούλαγροι συνέχισαν τις προσπάθειές τους να βάλουν τουλάχιστον ένα τιμητικό γκολ, προσπάθειες που όμως έμειναν χωρίς αποτέλεσμα.

Έτσι μετά από την ήττα αυτή η Εθνική ομάδα της Βουλγαρίας μένει στην τέταρτη θέση με 5 βαθμούς από 6 ματς στον προρκριματικό όμιλό της.

Πρώτη είναι η Αγγλία με 14 βαθμούς, ακολουθεί το Μαυροβούνιο με 11 βαθμούς.

Στις 6 Σεπτεμβρίου η Βουλγαρία θα παίξει με την Εθνική της Ελβετίας έναν αγώνα που δεν θα έχει σημασία πλέον για την τελική κατάταξη.

Προκριματικός αγώνας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα:

Βουλγαρία - Аγγλία 0:3

Σκόρερ: 0:1 Γκάρι Κέιχιλ 13, 0:2 Γουέιν Ρούνεϊ 21, 0:3 Γουέιν Ρούνεϊ 45+1

Διαιτητής: Φρανκ Ντε Μπλέκερε (Βέλγιο)

Κίτρινες κάρτες: Гκεόργκι Σάρμοφ, Ζίβκο Μιλάνοφ (Βουλγαρία), Σκοτ Πάρκερ (Аγγλία)

Σύνθεση:
Βουλγαρία: Νικολάι Μιχάιλοφ, Ιβάν Μπανταλόβσκι (46-Гκεόργκι Σάρμοφ), Νικολάι Μποντούροφ, Ιβάν Ιβανόφ, Πέταρ Ζάνεφ, Στυλιάν Πετρόφ (αρχηγός), Ζίβκο Μιλάνοφ, Μπλαγκόι Γκεοργκίεφ, Мαρτίν Πετρόφ, Ιβελίν Ποπόφ (81-Мαρκίνιος), Τσβετάν Γκένκοφ (61-Гκεόργκι Μποζίλοφ).

Αγγλία: Τζο Χαρτ, Κρις Σμόλινγκ, Άσλι Κόουλ, Σκοτ Πάρκερ, Γκάρι Κέιχιλ, Τζον Τέρρι, Τίο Γουόλκοτ (83-Άνταμ Τζόνσον), Γκάρετ Μπάρι (80-Φρανκ Λάμπαρντ), Άσλι Γιανγκ (61-Τζέιμς Μίλνερ), Γουέιν Ρούνεϊ, Στιούαρτ Ντάουνινγκ.

Tags: Εθνική Αγγλίας Εθνική Βουλγαρίας προκριματικός αγώνας Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012