Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Възходът и падението на Лаврентиос Лаврентиадис

07 Август 2011 / 13:08:51  GRReporter
3178 прочитания

Лаврентиос Лаврентиадис се зае на 35-годишна възраст да създаде една нова бизнес „ниша“. В началото успяваше, докато беше на свой терен, т. е. в промишлеността. Когато обаче протегна ръка към издателствата и главно към банките, „супата се развали“. От самото начало участието му в банка Ρroton не беше безпроблемно. Когато купи малката банка и стана председател на Управителния съвет, директорът на Националната Банка на Гърция Георгиос Провопулос се забави 10 месеца, за да одобри сделката, тъй като проучваше произхода на доходите на бизнесмена. «Не трябвше да ги смесва. Никой банкер не се занимава с други неща. Надцени възможностите си», коментират фактори на пазара в опита си да дешифрират явлението „Лаврентиадис“, което през последната седмица е монополизирало медиите, тъй като правосъдието проучва сметките му и действията му с цел да открие евентуални незаконни действия.

Една «пирамида» от десет компании – сред които и верига ресторанти – на бизнесмена Лаврентиос Лаврентиадис, и масова измама на клиентите на Ρroton Βank се посочват в заключението, състоящо се от 8 страници, на зам.-прокурора от Върховния съд и председател на Агенцията за борба срещу легализирането на приходи от престъпна дейност Панайотис Николудис, публикувано днес от вестник „Вима“.

В заключението на прокурора за присвояване на 51 млн. евро от Ρroton Βank се посочват имената на фирмите Αlapis ΑΒΕΕ, Εlfe, Αcolab, ΜΑΚ ΑД, Exelixi ΑД, Εscado Ιnvestments LΤD, Balis Ηome Car ΑД и Ρrovet ΑД, на които Ρroton Βank е отпуснала кредити и които, както подчертава обвинителят, имат пряка връзка с Лаврентиос Лаврентиадис.

За Αlapis се посочва, че Лаврентиадис до 16 декември 2010 г. е притежавал 21,325%, като се явява и едноличен собственик на Εlfe ΑΒΕΕ. За Αcolab се отбелязва, че е учредена на 7 декември 2010 г. и е поела веднага развитието на Αlapis срещу месечно възнаграждение. Също така се отбелязва, че лихвите за първото полугодие на 2011 г. на Αcolab са плащани от личните сметки на Лаврентиадис чрез неговата фирма Κlipartous. Компанията ΜΑΚ ΑД е купила на 13 септември 2010 г. отдела за производство и търговия с болнични лекарства на Αlapis. Въпреки това Αlapis е продължила да продава лекарствата си, а 11 чуждестранни фармацевтични компании, продавали продуктите си в Гърция, са пренебрегвали съществуването на ΜΑΚ ΑД. Компанията Exelixi ΑД е купила на 5 октомври 2010 г. отдела за продажба на продуктите на Αlapis в аптеките, без обаче да има нужния лиценз от Националната Агенция по лекарствата! Що се отнася до Εscado Ιnvestments LΤd, учредена на 5 ноември 2010 г., е регистрирана като дъщерна на Exelixi АД, но без да развива дейност.

За компанията Balis Ηome Car ΑД се посочва, че на 9 юни 2010 г. купува три дъщерни фирми и три отдела на Αlapis, за които обаче «възникват въпроси дали не става дума за виртуални действия». Също така проучено е вливането от началото на 2011 г. на 40 млн. евро в Balis Ηome Car ΑД от офшорни фирми на Лаврентиадис. Що се отнася до Ρrovet ΑД, отбелязва се, че получава големи кредити от Ρroton Βank без да развива каквато и да било дейност.

Впоследствие Панайотис Николудис отбелязва, че част от тези кредити стигат до сметки в Банка Пиреос на две компании, които не развиват дейност: Glikya gevsi („Сладък вкус“) ΑД и „Химическа промишленост на Северна Гърция“ (ΧΒΒΕ). Парите са изтеглени от сътрудника на Лаврентиадис Дионисис Битарис. Според счетоводния баланс на „Сладък вкус“ АД, в края на 2009 г. компанията не е наемала персонал с цел да бъде извършена ликвидация. Другата компания - ΧΒΒΕ – е дъщерна на горепосочената Εlfe ΑД.

В последната част на документа зам.-прокурорът посочва: «Лаврентиос Лаврентиадис и още седем високопоставени служители на Ρroton Βank са заблудили инвестиционната общност. По-конкретно са предлагали лихви по влогове, които в някои случаи са възлизали на 9%, а от друга страна са отпускали кредити с лихва 3,5%. Въз основа на гореизложеното, дейността на банката не само не е гарантирала влоговете на клиентите си, но напротив е създавала опасност от имуществени щети».

За последното развитие на събитията с намесата на Агенцията за пране на пари, позицията на Лаврентиадис е съвсем ясна:

«В своята бизнес дейност винаги е спазвал напълно закона. Лаврентиос Лаврентиадис отрича категорично всички обвинения, които нарича безпочвени и клеветнически, и замесването на името му в подобни действия».

Истината е, че имиджът на бизнесмена малко избледня, тъй като компаниите му вървят все по-зле.

При това е напуснал Гърция и живее постоянно в Лондон. Обяснява решението си с прехвърлянето на повечето от неговите компании на «приятелски сили».

«От комуникативна гледна точка беше грешка да напусне Гърция и да продаде акциите си без на практика да се откъсне. Това връщане назад се отрази зле на профила му, който вече беше пострадал от сгромолясването на акциите на Αlapis. В най-добрите времена капитализацията на компанията беше 1,3 млрд. евро, а днес е едва 15 млн. евро. Успя за кратко време да изгуби доверието на инвеститорите», описват хора, близки до него при „детронирането“ на майстора на изкупуването.

«Майстор за собствения си джоб»

Категории: Лаврентиос Лаврентиадис фармацевтична компания Alapis Ρroton Bank разследване
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus