Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Власти и имигранти се споразумяха за освобождаването на Юридическия факултет, но то не се случи

28 Януари 2011 / 03:01:01  Анастасия Балездрова
1521 прочитания

В 2 часа през нощта говорителят на групите за солидарност към нелегалните имигранти обяви, че собственикът на сградата на булевард Патисион се е оттеглил от споразумението, което бе постигнато по-рано относно окончателното освобождаване на Юридическия факултет от имигрантите.

Според Никос Янопулос собственикът се позовал на нощния час и поискал имигрантите да бъдат преместени през деня. Говорителят каза още, че стачкуващите ще останат до сутринта в Юридическия факултет, както и че въпросът ще бъде преразгледан, без да има някаква гаранция за благополучна развръзка.

Седем часа преговори бяха нужни на нелегалните имигранти и на техните поддръжници, за да се решат да опразнят университетските помещения и да се преместят в сградата на ъгъла на булевард Патисион и улица Ипиру.

Преговорите за безпроблемното и мирно оттегляне на имигрантите продължиха до малко преди полунощ. Разговорите се проведоха на два фронта: от една страна в министерството за защита на гражданите между министъра Христос Папуцис и представители на имигрантите, както и в сградата на факултета, където се намираха ректорът и членове на ректората.

Преговорите бяха бурни и с променливи резултати. В началото имигрантите не бяха съгласни с предложените им условия, които след това не искаше да приеме собственикът на сградата, въпреки постигнатата договореност между прокурорите и стачкуващите имигранти. В продължение на часове прокурори, имигранти и солидарни с тях лица преговаряха пред входа на Юридическия факултет.

Според окончателното решение, което бе взето имигрантите щяха пренощуват в приземния етаж на сградата, а техните поддръжници щяха да останат в двора с възможност да ги посещават под дискретното присъствие на полицията. Имигрантите щяха се преместят на горните етажи на сградата утре, след пренасянето на различни предмети, които се съхраняват там.

Всичко започна след решението на имигрантите да не се съгласят с преместването си в сградата, осигурена от ректората на атинския университет, със сътрудничеството на неправителствени организации. Те заявиха, че няма да се преместят на друго място, защото „смятат, че не пречат на никого, след като в сградата не се провеждат лекции и понеже преценяват, че предложената им сграда не отговаря на поставените от тях условия”.

Разочарованието на ректора на атинския университет Теодосис Пелегринис прозвуча много отчетливо в думите му. „Отправихме им много добро решение, което обаче не приеха”. Според някои източници ректорът е заявил на имигрантите и техните поддържници, че „носите пълната отговорност за това, което ще последва”. 

Стотици членове на всички специални полицейски части блокираха улиците около сградата на Правния факултет. Движението по централните булеварди Панепистимиу и Акадимиас бе спряно, а полицаите не разрешаваха никакво преминаване на пешеходци по малките улички около факултета в квартал Колонаки. Пред всяка полицейска блокада се намираха събрани десетки хора, докато пред основната сграда на университета група демонстранти се бяха събрали в знак на протест срещу полицейското присъствие.

Мерките бяха толкова строги, че до сградата на Юридическия факултет не бяха допускани нито журналистите и фоторепортерите, които пристигнаха в района малко по-късно. Поне от няколко места се чуваха гласове на протестиращи представители на медиите, които спореха със силите на реда за това колко е правилно или не да не бъдат допуснати до центъра на събитията.

Първите преговори се проведоха пред сградата на Юридическия факултет между прокурорите и представители на правозащитните организации. В тях участваха бившият председател на лявата коалиция Синаспизмос Алекос Алаванос и депутати от парламентарната група на коалиционния партньор Сириза, за които една голяма част от обществеността смята, че са подтикнали действията на имигрантите.

В хода на преговорите поддържници на стачкуващите имигранти скандираха лозунги в тяхна подкрепа.

Малко след 18:30 часа един член на групата за солидарност излезе от сградата и призова всички, които се намираха пред нея за влязат и да създадат една човешка „стена” пред имигрантите при евентуалната интервенция на полицията.

Категории: Криминална хроникаОбществонелегални имигрантигладна стачкаЮридически факултет
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus