Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

В рамките на три дни правителството реши, че ще удвои извънредния данък върху недвижимото имущество

15 Септември 2011 / 16:09:39  GRReporter
1059 прочитания

За пореден път гръцкото правителство успя да разяри и насочи срещу себе си данъкоплатците в Гърция. Три дни, след като финансовият министър Евангелос Венизелос обяви въвеждането на извънреден данък върху недвижимото имущество стана ясно, че собствениците на имотите ще трябва да платят двойни в сравнение с първоначално обявените суми.

Според крайния план на ведомството таксата за квадратен метър застроена площ ще бъде от 3 до 20 евро. От задължението да платят няма да убягнат дори социално слаби групи от граждани, като безработните, инвалидите, пендионерите с много ниски пенсии и многодетните семейства.

До 20 евро за квадратен метър ще платят собствениците на нови жилища, а данъкът за построените преди повече от 25 години сгради ще достига дори до 13 евро.

Мярката засяга над 5 милиона собственици на имоти. В случай, че не платят таксата, която ще е включена в сметката за тока, електроснабдяването ще бъде прекъсвано.

От сутринта всички медии коментират негативно непоследователността и неотговорността на правителстото, което реално заблуди гражданите. Според източници от министерството на финансите промяната е настъпила, след като изчисленията показали, че обявените в неделя цифри от министъра Евангелос Венизелос не са били достатъчни, за да покрият дупката в бюджета за 2011 и неизбежните загуби, поради намалените приходи в бюджета за 2012.

Данъкът, който всички наричат харадж по името на налагания на немюсюлманското население данък в рамките на Османската империя ще се налага на собственика на имота или на този, който има приходи от него под формата на узуфрукт. В случай, че собствениците са повече от един, плащат всички, в зависимост от процента на собственост. Задължението за заплащане на данъка се пада на лицето, което използва имота. Ако то е наемател, платената заедно със сметката за тока сума на данъка ще се приспада от настоящи или бъдещи месечни наеми.

За социално слабите е предвиден специален коефициент от половин евро за квадратен метър, независимо от старостта на сградата, стига тя да се намира в район, където стойността за квадратен метър площ не надвишава три хиляди евро.

Министерството наложи данъка на обикновените данъкоплатци, без да се съобразява с настоящите им финансови възможности, но се постара да остави „извън хорото” всички сгради, които принадлежат на Гръцката църква. Църкви, манастири, църковни фондации и всички принадлежащи им сгради остават извън списъка на ведомството и с това предизвикаха гнева на хиляди гърци.

За да смекчи обществените реакции архиепископът Йероним заяви, че Църквата може да приеме да бъде обложена с данък за всички сгради и помещения, които отдава под наем. Той предложи от задължениет да бъдат освободени само онези имоти, които в момента не са наети от никой и Църквата няма приходи от тях. Предложението на главата на Гръцката църква не бе прието радушно от обществеността. Хората се възмущават как е възможно те да плащат данък дори за пустеещите си имоти, а Църквата, която е собственик на огромно недвижимо имущество да не плаща нищо за пореден път.

В същото време юристи предупреждават, че налагането на данък посредством потребителска сметка, издадена от въведена на борсата фирма може да предизвика проблеми в случай, че някой от потребителите реши да се обърне за съдействие към съда. Дружеството на данъкоплатците в Гърция, което бе създадено преди година вече обяви намерението си да започне съдебен спор с финансовото ведомство.

От организациите на строителните фирми смятат, че новият данък ще унищожи тяхната индустрия, а проблемите между собственици и наематели на жилища тепърва предстоят. Не е ясно например какво ще се случи, ако собственикът реши да не плати данъка, вследствие на което наемателят ще остане без електричество.

От своя страна синдикалистите от компанията за електроснабдяване смятат, че новата мярка ще има сериозни последствия и за нея, тъй като в момента общата сума от неплатени сметки на потребители е над 750 хиляди евро. 350 хиляди от тях се смятат за „несигурни”, т.е. е много вероятно да не бъдат изплатени от длъжниците. „Ако към тази сума добавим и всички онези, които нямат възможността да платят данъка и следователно няма да платят и сметката за тока това ще бъде краят на ДЕИ” казват те. 

Категории: ПолитикаОбществоизвънреден данък недвижимо имущество удвоени такси социално слаби църковни имоти компания за електроснабдяване
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus