Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

В Гърция не се провеждат реформи, а малки уреждания, смята бивш финансов министър

29 Март 2011 / 11:03:23  GRReporter
1744 прочитания

Преценката, че реалният държавен дефицит на Гърция е над 13 на сто от БВП, въпреки налагането на тежките икономически мерки изрази бившият министър на финансите Алекос Пападопулос. В интервю за предаването „Неи факели” на телевизия Скай той отправи призив към проевропейските сили в страната да се пробудят, обяви се за дълбоки реформи, истинска приватизациия и избори с характер на референдум, на които хората да поемат своите лични отговорности.

В същото време две трети от участниците в анкета на британския медиен гигант BBC предвиждат, че Гърция ще обяви спиране на плащанията. Икономистите смятат, че не съществува никакъв начин страната да достигне финансовите си цели и да направи дълга си управляем.

14 от 52-та участвали в анкетата икономически анализатори смятат дори, че Ирландия ще последва тежкия път на Гърция, а седем от тях твърдят, че същото ще се случи и с Португалия. Въпреки това обаче повечето икономисти смятат, че еврото ще оцелее в днешния си вид.

„Преструктурирането е належащо” е заглавието на статията на главния икономист на Дойче банк Томас Майер в централния всекидневник Франкфуртер Allgemeine Zeitung. Преценката, че гръцкият дълг ще бъде преструктуриран изразява и немското политическо издание Der Spiegel. В статията се изразява позицията, че забавянето на фалите ще струва на Европейския съюз по-скъпо от един контролиран банкрут на страните. Авторът твърди също, че колкото повече Атина отлага евентуално неизбежното преструктуриране на своя дълг, толкова по-големи ще бъдат сумите за изплащане на лихвите за сметка на европейския спасителен механизъм.

В интервюто си пред Скай някогашният финансов министър Алекос Пападопулос подчерта, че „в началото правителството казваше, че ще намали държавния дефицит до 8,1 на сто, но след преразглеждането му през 2009 той е достигнал до 9,4 на сто. Смята се, че в момента е 10,2 на сто, но ако поразчовъркаме малко ще достигне до 11 на сто. Ако към това добавим задълженията на държавата към частния сектор, ще се озовем над 13 на сто. Какво направихме през тази година? Това показва една държава, която произвежда дефицити и не може да затвори зеещите рани”.

Бившият министър в предишни правителства на ПАСОК предупреди за приближаваща се катастрофа, безизходица и бавна смърт на гръцката икономика. „Гърците не сме осъзнали, че от април миналата година се намираме под международен икономически контрол. Нашите кредитори решават и ни налагат мерки и не ни заемат средства, когато не ги изпълняваме. Намираме се под мораториум. Въпросът към гръцкия народ не е дали ще фалираме или не, а дали държавата ще се срине или не”.

Според Алекос Пападопулос камбаните за увеличаването на държавния дълг са биели още от 2008, като най-голямата от тях е предупреждавала за баланса на текущите сметки, който през 2007, 2008 и 2009 е достигнал 14 на сто от БВП. Това е една от най-високите стойности в целия свят, създадена в период на свърхконсумация и прекомерно задлъжняване.

„Бурята няма да отмине и няма никога да се завърнем към предишното състояние на безгрижие, когато банките бяха отворили кранчетата на заемите. Намираме се в състояние на пълна икономическа безизходица и разпадната производствена база”.

Според бившия финансов министър през 1972 гръцката икономика е преминала през период на деиндустриализация, а сега е периодът, в който изчезва занаятчийството.

„Проблемът, с който трябва да се справим не е управленчески, а дълбоко политически. Силите, които се опитват да се справят с кризата са тези, които доведоха страната до фалит”, каза Алекос Пападопулос. Той добави, че „въпреки добрите си намерения правителството не провежда реформи, а малки уреждания”, които са резултат на натиска от страна на клиентелистката система.

Категории: ПолитикаИкономикабивш финансов министърАлекос Пападопулосдържавен дефицитдългреформиизбори
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus