Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Учредиха „Социален съюз” за спасението на Гърция

25 Октомври 2011 / 17:10:58  Анастасия Балездрова
1782 прочитания

На символичното разстояние от няколкостотин метра от гръцкия парламент и сградата, в която се помещава офисът на премиера днес в Атина бе учредена една нова политическа инициатива, в основата на чиито възгледи лежи убеждението, че настоящата политическа система не може да се справи с кризата по правилен начин.

Наред с учредителната декларация на политическата инициатива „Социален съюз” бяха представени и нейните членове - изявени в публичното пространство личности, сред които бившият министър и депутат от ПАСОК Георгиос Флоридис, писателят Апостолос Доксиадис, икономистите Янис Стурнарас и Аристос Доксиадис и други.

„Страната ни изживява една дълбока социална, икономическа и политическа криза, която става все повече политическа, поради неспособността на политическата система да реагира по резултатен начин” каза в началото на представянето си Апостолос Доксиадис.  Той подчерта, че основната идея на новата политическа инициатива е „да придвижвам страната напред в Европа”.

„Социалният съюз не е партия, нито има намерение да се превърне в такава. Но, ако той се срещне с по-широки партийни групи, формирования и нови лица, които ще са съгласни да учредят партия на базата на тази обща идея, тогава бихме искали да бъдем част от тази партия” подчерта Апостолос Доксиадис.

В речта си бившият министър от ПАСОК Георгиос Флоридис заяви, че „политическата система първоначално трябва да признае една важна истина: че носи най-голямата отговорност за това, че страната се озова в тази ситуация. В противен случай ще пренася отговорността към други или към профсъюзите и ще смята, че вината се намира в цялото общество, следователно в тях”. Той посочи, че е подал оставка и се е отказал от депутатския си мандат през юни именно, за да подчертае големите си различия с политическата система, като същевременно е поел и частта от отговорността, която му е принадлежала.

Георгиос Флоридис предложи парламентът да състави незабавно, „с или без избори” едно правителство на националното съгласие, което да постигне „по-добро разбирателство с партньорите ни, за да може Гърция да издържи огромното изпитание, пред което е изправена”. Той призова за коренно подновяване и демократизиране на институциите и поясни, че един от параметрите на това предложение е признанието, че когато един политик се избира за партиен лидер, той превзема изцяло партията, без да приема друго мнение. „Когато този човек стане премиер, той превзема цялата страна като предмет. Ако той е „светъл ум”, нещата са добри. В обратния случай обаче не съществуват институционалните противотежести, които могат да запрат един лош премиер”.

Икономистът Янис Стурнарас се спря на икономическите параметри на кризата, като посочи, че причината за нея се намира в държавния сектор. „Политиците ни разшириха непродуктивния държавен сектор и установиха една икономика от съветски тип, в която държавните предприятия се управляваха наравно от техните управи и съответните синдикални организации. Гърция е може би най-„затворената” икономика сред страните – членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие след Турция по отношение на затворените професии. Тук властваше една омраза към конкуренцията, а бизнесът в много голяма степен беше тясно свързан с държавата. Ние сме за провеждането на фискална корекция. Който твърди, че нещата могат да се променят, без да се случи това просто лъже. Трябва да бъдат намалени редица държавни разходи, включително и свързаните с военното оборудване. Казваме „не” на повишаването на данъците, на намаляването на държавните инвестиции и подкрепяме напълно либерализирането на затворените професии, подобряването на образованието и оползотворяването на държавното имущество, на което трябва да престанем да гледаме като на свещена крава”. Икономистката Антигони Лимбераки допълни, че „Социалният съюз” е за уволнения в държавния сектор. „Докато всички протестират срещу въвеждането на трудов резерв в държавния сектор, в частния бяха уволнени над половин милион души. А именно те са хората, които претърпяват в най-голяма степен последствията от кризата. Това не е възможно да продължава. Позицията ни е съвсем ясна: уволнения в държавния сектор трябва да има”.

В учредителната декларация на „Социалния съюз” се посочва, че основната му цел е „да засили информирането, диалога и действието, за да активизира гражданското общество”. Участниците в новата политическа инициатива смятат за приоритет създаването на едно правителство, което „ще има за цел да допринесе за възстановяването на страната и ще има за национална цел нейното активно участие в Европейския съюз и Еврозоната в условията на необходимата фискална дисциплина. В нея източник на новото богатство няма да е държавата, а производителната икономика, с отворени училища и университети и с изтъкването на отличилите се, а не на партийните приятели”.

Категории: ОбществоПолитика политическа инициатива Социален съюз личности Гърция криза правителство на националното съгласие
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus