Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Турският външен министър вижда мюсюлмани от Тракия до Кастелоризо

07 Март 2011 / 15:03:43  GRReporter
1699 прочитания

Турският външен министър подчерта, че интересът на страната му е насочен към всички области, където има мюсюлмански малцинства или силно присъствие на османско културно наследство.

Двудневното посещение на Ахмед Давутоглу в Тракия и Централна Македония повдига въпроса за малцинството като паралелно с това ще се изтъне „османската индентичност” на Балканите. Турският външен министър пристига заедно със съпругата си в Атина във вторник. Същият ден ще се срещне с гръцкия министър на външните рботи Димитрис Друцас, а в сряда ще замине за Александруполи, откъдето ще продължи посещението си в Гърция в градовете Комотини, Ксанти, Кавала, а в четвъртък ще посети дома на Кемал Ататюрк в Солун, където в момента се помещава турското консулство.

По време на срещата министрите на външните работи на двете страни ще говорят за двустранните отношения, за Кипърския въпрос и за шелфа в Егейско море, както и за бунтовете в Северна Африка и Близкия Изток. Двамата министри ще обсъдят за замразяването на практика на евротурските отношения заради Кипърския въпрос и противопоставянето на големите европейски членки срещу пълното интегриране на Турция в Евросъюза. Що се отнася до шелфа Гърция заедно с Турция може да се договорят за установяването му от Тракия до Кастелоризо, отгаовори Григорис Делавекурас от гръцкото външно министерство.

По въпроса за Кастелоризо и включването му в споразумението, което ще повлияе драматично върху разпределението на областите на влияние на двете държави, Давутолу казва, че „Турция има обосновани правни и политически позиции, които са в синхрон с международното право и съдебната практика на международните трибунали, включително и в Хага... Наясно сме, че Гърция и Турция са на различно мнение относно морските зони в Източното средиземноморие” заяви министърът на външните работи на Турция в интервю за вестник Катимерини и допълни, че Турция иска да разреши всичките си различия с Гърция най-скоро време.

Ако проследим статистическите данни, ще видим, че е постигнат голям напредък в диалога и сътрудничеството между Гърция и Турция през последните години в икономическите и търговските отношения, казва Ахмет Давутоглу пред журналсита Алексис Папахелас. Министърът подчерта, че през 2000 година търговският обмен е достигал едва до 870 милиона долара, докато в момента за 2010 година се покачил три пъти, скачайки до три милиарда. Преките инвестиции в Гърция през последното десетилетие са се увеличили с 106 пъти достигайки до 6,5 милиарда през 2010 г. „Тези данни показват колко положително бизнес средите ни приемат новия климат, който е създаден и колко сигурни се чувстват, че това няма да се промени” отбеляза.

Относно преминаването в гръцки води на турски кораби, министрът на външните работи Давтоглу изрази разочарованието си, че медиите и определени кръгове придават различно значение на тези транзитни преминавания. „Военни и търговски кораби на Турция, както и на всяка друга държава, имат свободата да се движат сред Егейско море. Тази свобода важи както за открито море, така и за местните води. Що се отнася до местните води, принципът на „свободното преминаване” в международното право е ясен и не може да се тълкува според държавата. Трябва да добавя, че тези преминавания не са от опасност за Гърция или за която и да било друга държава. По тази логика, ако един гръцки военен кораб премине свободно през турски води, дори да е в близост до суша, няма да реагираме. Напротив, ще ги посрещнем на някое пристанище и ще предложим на екипажа по чаша кафе.”

Министърът на външните работи на Туция заяви, че трябва да се намери решение на въпросите, които засягат Егейско море, като се уважават вазимно основните права и законни интереси на двете държави. Той призна, че този въпрос е бил пренебрегнат през поледните години и изтъкна, че е на дневен ред е пак от миналия месец май, когато са срещнали двамата министър председатели на Гърция и Турция.

Вдъхновителят на догмата за неоотоманизма систематично работи за установяването на схващането, че интересът и правата на Турция се простират във всички региони, където има мюсюлмански малцинства или пък силно присъствие на османско културно наследство. В тази рамка се осъществява и посещението му в Тракия и Централна Македония.

Изборът да посети Кавала не е случаен, тъй като градът има символично значение за османската култура като родно място на Али Паша, основателят на египетската династия. Там Ахмед Давутоглу ще остане в известния луксозен хотел „Имарет”, който е построен през 1817 година от самия Али Паша. Разпростирането на интереса на Турция извън областта Тракия е свързан и с искането да започне да функционира старата джамия Зиндзирли в Серес.

От Александруполи, министър Давутоглу ще замине с автомобил към Комотини, където ще посети джамията Йени и ще бъде приет в турското консулство за среща с „Консултативната комисия на турците от Западна Тракия”, чийто председател е депутатът от ПАСОК Ахмет Хаджиосман.

По време на посещението на министъра в Ксанти, той ще се срещне с непризнатия мюфтия, но почвата е предврително подготвена за посещението на министър Давутоглу с речта на Тайип Ердоган в Дюселдорф, който вече повдигна въпроса за избора на мюфтии Гърция и подсети премиера, че е забравил обещанието си да се въведе тази практика.

По матерали на вестниците Етнос и Катимерини

Категории: АктуалноПолитика Турция шелф Тракия кораби свободно преминаване мюсюлмани мюфтии малцинства
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus