Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Свръхрегулацията е маслото върху хляба на адвокатите

11 Февруари 2011 / 00:02:38  Виктория Миндова
1087 прочитания

Движението „Не плащам!” е пример за липсата на уважение към  прилагането на законите. Това мнение изказа Леандрос Ракидзис, генералният инспектор на държавната администрация. Той говори на форума „Свръхрегулация-лошо законодателство-беззаконие: Кой е пътят към възстановяването?” Ракидзис заяви, че гражданската инициатива, която първоначално се възпротиви на плащането на пътни такси за развалени пътища, се разрасна до необичайно големи размери.

Според Ракидзис това потвърждава две неща. От една страна в Гърция има твърде много закони и регулации, които не винаги са правилно приложени, но от друга – гърците нямат уважение към законността в страната и са готови с лека ръка да нарушат закони, с които не са съгласни. Това е само един пример, който представя проблемите сътворени от напоителното и дългогодишно гласуване на закони, които обаче се разминават с реалността в страната.

Според Леандрос Ракидзис парадоксът на успоредното съжителство на свръхрегулацията с беззаконието може да се определи само по един начин – хаос. Той тълкува причините в различни аспекти. Един от тях създаването на различни табута в държавната структура. Създаването на фигури „идоли”, за които не може да се каже лоша дума е дефект в системата, която не позволява прилагането на принципите на демокрацията в модерното общество. Ракидзис не назова имена, но посочи, че трябва да паднат данъчните облекчения за отделни социални групи, които се ползват от държавния протекционизъм.

Друга пречка в  достигането на ефективна и общоприложима законова система е намесата на политическите интереси в изграждането на държавни закони. Освен изместването на общите интереси от частните Ракидзис говори и за лошото качество на гръцките закони. „Свръхрегулацията прави постигането на справедливост трудно. От друга страна обаче това е маслото върху хляба на адвокатите”, каза иронично юристът.

Инспектор номер едно в държавната администрация заяви, че в момента живеем във времена, в които важи мотото: „Всеки за себе си”. Това прави още по-спешна нуждата да се подобри законовата рамка, в която да работят ефективно институции като полицията, администрацията, публичните и частните медии и др.

Лошата комуникация между държавните институции и липсата на единна политика за обогатяването и оптимизирането на законодателна система са в основата на проблемите със свръхрегулациите в Гърция. Това е мнението на юристът Панайотис Цукас, който също говори на форума за подобряване на нормативната уредба на Гърция, но много по-лаконично от неговия колега Леандрос Ракидзис.

Цукас не се обяви срещу големия обем от закони и нормативни актове, които една държава произвежда за определен период на време. Напротив той заяви, че регулациите са продукт от развитието на държавността в една страна. Но според него е съвсем отделен въпрос дали „Законите правят обществото или обществото- законите?”  Той наблегна, че лошо действащата държава е доказателство или за лоша законова система, или за липсата на прилагането съществуващите закони. Каквато и да е причината нормативната система трябва да дава само общата рамка на законността, след което следват поредици от нормативни актове, министерски укази и други, които конкретизират прилагането на закона.

Панайотис Цукас заяви, че е време да се сложи ред в законодателната система и да се въведе твърда йерархия в това, кой носи отговорност в случаите, когато законът не се прилага. Според юриста това трябва да е ресорният министър, а не бездушното и нереално законодателно лице, което според Цукас може да бъде и 20-30 полузаспали депутати, които си вдигат ръката при гласуване на даден законопроект.

Категории: ОбществоПолитикаАктуално Свръхрегулация лошо законодателство беззаконие
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus