Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

„Свещен” арест за игумен на атонски манастир ден преди Коледа

23 Декември 2011 / 21:12:59  GRReporter
2446 прочитания

Коледна изненада подготви за игумена на атонския манастир Ватопед тричленният съвет, съставен от съдии от Апелативния съд, които постановиха задържането на архимандрита Ефрем. Съдебният съвет се произнесе по повод разногласието между следователката и прокурора, което последва показанията на игумена преди две седмици.

Следователката бе предложила задържането на Ефрем, който е обвинен за измама, узаконяване на приходи от незаконни дейности, фалшифициране и създаване на престъпна група. Прокурорът обаче имаше различно мнение и предложи да му бъдат наложени ограничителни мерки и парична гаранция в размер двеста хиляди евро. Докладчикът на съвета също бе на мнение, че игуменът трябва да бъде задържан.

По този драматичен начин приключи предварителното следствие на един от най-големите политичеси скандали, който потави началото на края на правителството на Нова демокрация и Костас Караманлис през есента на 2008. Политическите лица, които имаха намеса по случая дори не бяха разследвани, въпреки решението на парламента за противното, посочват част от гръцките медии. Те бяха „спасени” от обстрелвания от много страни закон за отговорността на министрите, според който действията им се покриват със срок на давност след края на всеки парламентарен мандат.

Случаят бе свързан с размяната на имоти между гръцката държава и манастир Ватопед в Света гора. По-конкретно става дума за езерото Вистонида и имоти с обща площ 27 хиляди декара, които са били прехвърлени на манастира Ватопед от Имотната служба в Ксанти през 2003 със съдебно решение. Собствеността на имотите обаче е оспорвана. Монасите твърдят, че имотите  принадлежат на манастира от 1080 и се позовават на хрисовули, т.е. укази за дарение, издадени от византийски императори.

Спорът бе пренесен за разглеждане в съда, но преди да бъде издадено окончателно решение тогавашният заместник-министър на финансите Петрос Дукас подписа заповед, с която одобри оттеглянето на гръцката държава от делото. Той аргументира действията си с правните становища, издадени от Правния съвет на държавата и Съвета за държавните имоти.

През януари 2005 министърът на земеделското развитие Евангелос Басиакос издаде решение, на база на което манастирът Ватопед върна езерото и площите около него на Имотната служба на държавата и в замяна получи две сгради с обща площ 20 664 кв.м. в Олимпийското село в Тракомакедонес до Атина и 8 600 декара в района на Урануполи на полуостров Халкидики на стойност 1,1 милиона евро.

Заслужава да се отбележи, че след края на Олимпийските игри Имотната служба на държавата беше пригодила сградите, за да ги предостави за нуждите на министерството на заетостта. Конкретното решение не бе публикувано в Държавен вестник, а определени министерски постановления придобиват валидност едва след публикуването си. След размяната манастирът продаде сградите на офшорната компания Noliden със седалище в Кипър. Нейният собственик, Спирос Полемис платил за сградите 41 милиона евро и дал още 9 милиона под формата на дарение към манастира. В случая са замесени още три офшорки, две от които се контролират от представителя на манастира Ватопед в Кипър.

Според правни кръгове обаче на практика няма скандал, понеже цените на разменените имоти са приблизително еднакви и това е доказано в четири доклади на експертни комисии. Те смятат, че това премахва основното обвинение за ощетяване на държавата в полза на манастира. Случаят продължава да е спорен в гръцкото обществено пространство, като не са малко онези, които смятат, че медийният шум през 2008 е имал за цел да предизвика политически ураган срещу тогавашното дясно правителство. Позицията им се подкрепя и от факта, че конкретна медия със собственик един от най-известните бизнесмени в страната бяха посветили часове телевизионно време, за да нищят случая. Един от "обвинените" от журналистите политици бе тогавашният правителствен говорител Теодорос Русопулос. Той подаде иск за клевета срещу трима журналисти и телевизия Алфа. Само преди две седмици съдът постанови тяхната вина и наложи изплащането на обезщетение от всеки по отделно, както и от самата телевизия.

Освен игуменът Ефрем, подсъдим по случая е и монахът Арсений. Той даде показания преди духовния си наставник и бе пуснат на свобода, но му бяха наложени парична гаранция в размер двеста хиляди евро и задължение да се явява в полицейски участък два пъти на месец.

Категории: ПолитикаКриминална хроникаманастир Ватопед игумен Ефрем министри размяна на имоти арест
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus