Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Стив Форбс: Освободете се от бюрокрацията и въведете плосък данък. После правете всичко друго

15 Юни 2011 / 15:06:22  Виктория Миндова
3379 прочитания

Нисък плосък данък и свободна държавна структура, която да благоприятства бизнеса са двете условия, които Стив Форбс смята, че са нужни да се промени гръцката икономика от замираща към просперираща. „Плоските данъци отприщват бизнес възможности, които не предполагате, че съществуват”. Когато няма пречки пред предприемачеството, няма лимит и на възможностите, които определен бизнесмен може да развие. Стив Форбс цитира успешни истории на реални личности от американската действителност днес, като създателят на Apples Стив Джобс, който е бил изоставен от биологичните си родители, но това не му е попречило да осъществи мечтите си и да промени света. Същото важи за Бил Гейтс, който може да не е бил сирак, но е бил обикновено дете от семейство от средната класа.

С примерите от модерната американска действителност, издателят искаше да докаже тезата си за нужда от промяна на курса в местната политика. Ако пред бизнеса се премахнат бюрократичните трудности и тежките административни процедури, а в същото време се въведе плосък данък, конкурентен на този в съседните на Гърция страни, ще се отвори цял нов свят на възможности. Освен това, той заяви, че провалите по пътя на успеха са неизбежно препятствие. Стив Джобс за малко да загуби всичко в един момент, но той се научи от грешките си и днес има една от най-успешните компании в света, заяви Форбс.

„В конкретния случай на Гърция всичко може да се промени. Културата на един народ може да се промени, ако лидерите налагат тези промени”. Освен това не е нужно, за да се достигне до успех задължително да се изобрети нещо ново. В много случаи може по-изобретателните да намерят по-добро или по-практично приложение на изобретения, които вече съществуват.  За всичко обаче се иска инициативност и свободен дух, който може да бъде стимулиран от самата среда. Ако промените средата, въведете плосък данък, инициативата сама ще дойде, заяви Форбс, а след това трябва да се създадат силите, които ще се борят с корупцията и ще изискват по-голяма прозрачност в управлението на държавата. „Плоският данък не е просто икономика, той позволява на лидерите да израснат”.

„Капиталът отива там, където се отнасят най-добре с него” заяви председателят,  изпълнителният директор и ко-откривател на Calamos Investments, Джон Каламос. Той е американец от гръцки произход и мениджирания от него международен инвестиционен фонд управлява около 40 милиарда долара всяка година. „Изкарайте бюрокрацията от взимането на решенията. Освободете бизнеса”, призова Джон Каламос гръцките управници. За съжаление нямаше нито един представител на гръцкото правителство, който да приеме неговия съвет. Инвестиционният корифей заяви, че Гърция няма да се размине без преструктуриране на външния дълг, но това няма да е достатъчно. Ако не се реформира и държавната структура, страната ще се озове отново в същото състояние след три до четири години. Инвестиции ще дойдат, казва специалистът, когато се убедят, че ще имат възвращаемост.

От тази гледна точка бе и коментарът на Стивън Кучиаро (Stephen Cucchiaro) от Windhaven Investment Management, Inc, който заяви: “ Инвеститорите мразят несигурността, а днес трябва да си признаем, че тук има много несигурност. Пресата и общественото внимание е обърнато към проблемите с външния дълг и ликвидността, но независимо от това днес е периода, когато инвеститорите трябва да обърнат внимание на Гърция, защото в най-песимистичните периоди идват и най-добрите инвестиционни възможности”. Той подчерта, че инвеститорите няма нужда да виждат конкретни резултати, а е достатъчно само да разберат, че по-лошо няма да стане и започва да се изготвя програма за измъкване от кризата.

Явно, обаче, че най-лошото още не е дошло, защото Ник Лазарис, изпълнителен директор на Admirals Bank (Бостон, САЩ) определи настоящето състояние на гръцкото управление, като това на Лиман Брадърс преди срива през 2008. „Гърция прилича на Лимън Брадърс преди краха. Там всеки човек бе сам за себе си и за съжаление днес наблюдавам същото в Гърция”. Той обясни, че подобно на Гърция, мениджмънтът на Лимън Брадърс само година преди срива на финансовата система е отказвал упорито да признае и да се пребори с проблемите във фирмата. Независимо, че безславният край е бил очевиден за всички в тясното вътрешно управление, лидерите на финансовата институция не са намерили сили и воля да проведат нужните съкращения и реформи. С бездействието и отричането на проблемите, катастрофата не е била предотвратена. „Всичко стига накрая до това да се определи всеки каква роля има в системата и как може да се подобри. Докато това не се случи, няма как Гърция да се оправи”. Според Лазарис главен проблем както за Лиман Брадърс, така и за Гърция е че и двете системи са изградили съществуването си върху потъпкването на някои друг. Подобни системи няма особено голяма възможност да оцелеят. Той също споделя мнението на Форбс, че данъците трябва да се намалят, но в същото време трябва и да се подобри дейността на страната. „Трябва да се сложи край на корупцията, подмолната дейност. Трябва прозрачност и правосъдие”, заяви бизнесменът.

За един от тежките процеси, които чака правителството на Георгиос Папандреу говори министърът на финансите на Полша Крзистоф Валенцзак (Krzysztof Walenczak). „Приватизацията е политически процес, в края на който може дори да нямате положителен ефект, ако не я извършите правилно и не е изключено да ви създаде много врагове. Това ще са синдикати, безработни хора, политически опозиция и много други. Ако приемете приватизацията единствено като икономически процес, има голяма вероятност да загубите”. Трябва да се вземе предвид не само приходите от нея, но и стратегическите инвеститори, които тя ще привлече.

Категории: ИкономикаПазари Стив Форбс криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus