Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Standard&Poor’s предупредиха, че ще обявят фалита на Гърция, ако се отсрочи плащането на дълга

04 Юли 2011 / 15:07:15  GRReporter
1428 прочитания

Агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor’s обяви, че ако Гърция подходи към доброволно разсрочване на плащанията на част от дълга с частните собственици на гръцки държавни облигации, ще се смята за кредитно събитие и държавата ще се обяви за фалирала. Вторият финансов пакет към Гърция за периода 2011-2014 предполага доброволното участие на частниците в отсрочката на плащанията по външния дълг.

„В последните седмици се представят различни сценарии по темата, но детайли все още са доста неясни”, казват от агенцията, като по този начин поясняват решението си. В средата на юни тази година S&P смъкнаха кредитния рейтинг на Гърция от В на ССС с негативни перспективи. Вече са категорични, че няма да простят на Гърция и ще обявят банкрута й, ако се въведе каквото й да е отсрочване на плащанията по дълга.

В същото време европейските банки чакат резултатите от новия стрес тест, който се очаква да излезе след 15 дни. Теста предполага, че в проблемните страни от еврозоната като Гърция, Португалия, Испания и Ирландия трябва да уплътнят банковия си пазар. С други думи се очакват сливания и поглъщания на по-малки финансови институции, така че да се избегнат по-драматични обрати.

Ако банките от страните от периферията на Европа преминат теста според показателя за финансова стабилност Core Tier I с 5%, а банките от страните в западна евро преминат същия стрес тест средно с 7,5%, то финансовите институции от периферията ще бъдат принудени да повишат капитализацията си с разликата между двата резултата. Под микроскопа на финансистите на Европейския банков регулатор и на Европейската централна банка ще попадне капитализациите на гръцките банки, които в момента са под най-висок натиск поради неблагоприятните макроикономически условия.

Оценка на състоянието на банките ще се извърши от независим надзорен орган и Европейския банков регулатор, вместо от надзорниците във всяка страна. Веднага след приключване на сегашния тест стрес гръцките банки ще трябва, да започнат подготовка за следващия, който ще е след пет месеца. Тогава показателя за финансова стабилност Core Tier I ще бъде вдигнат на 10% и дотогава банките ще трябва да са въвели нужните вътрешни реформи, за да отговарят на заложените бази. Банкери коментират, че всички, които не могат да покрият наложения минимум ще отново ще трябва да прибягнат към увеличаване на капитала или дори да продадат акции под борсовата им стойност, за да съберат нужните средства.

Тазгодишният стрес тест на банките се очаква да бъде много по-строг от този, проведен през лятото на 2010. Тогава финансовите пазари и много икономически анализатори обявиха, че измерването на издръжливостта на европейските банки бе изключително леко и не отразява реална картина във финансовите институции. Показателят за финансова стабилност Core Tier I тогава бе с много по-нисък праг на 6%, който не премина гръцката Земеделска банка (ATEbank), Пиреос прескочи точно на границата с 6%.

Липсата на достъп до капиталовите пазари и тежката макроикономическа ситуация, която изглежда, че няма да се промени в положителна посока в скоро време показва, че гръцките банки няма да се разминат без сливания. Въпреки това, до момента не са направени смели действия в тази посока. Гръцкото издание Имерисия представя различни сценарии, в които Националната банка на Гърция е в постоянни преговори с Алфа Банк и Юробанк. Други сценарии представят Юробанк да се интересува от поглъщането на Алфа Банк, а запознати твърдят, че за момента всички предположения са възможни. Единственото сливане, което реално мина до момента е на Пощенската банка (ТТ), която все още има значително държавно участие с малката T Bank.

„Както и друг път съм казвал в миналото, по-голямата концентрация в банковата система при добри условия и въз основа на добро планиране и изпълнение, може да даде много добри резултати за стабилността на банковата система, акционерите и икономиката като цяло”. Изявлението е на изпълнителния директор на Юробанк Никос Нанопулос на общото събрание на банката този месец. Изпълнителният директор на Националаната банка на Гърция Апостолос Тамвакакис също е категоричен, че гръцката банкова система трябва да предприеме смели стъпки в реорганизацията на финансовия пазар в страната.

Това мнение споделя и председателят на банка Пиреос Михалис Салас, който наскоро заяви, че сливанията трябва да започнат възможно най-скоро, когато обаче обстоятелствата ги позволят.  Пиреос е четвъртата по големина гръцка банка, която наскоро обнови капиталовата си база, като включи нови международни сътрудничества с руски, чешки и арабски партньори. Въпреки, желанието за стабилизиране и окрупняване на банковата система, големите играчи на пазара все още не са отворили картите си.

Категории: ИкономикаПазари стрес тест банки Гърция еврозона Standard&Poors
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus