Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Стабилните държави ще се радват на евтина и чиста енергия

18 Май 2010 / 14:05:35  Виктория Миндова
1422 прочитания

Поставянето на правилните стимули, ограничения и ценови нива от страна на държавата ще задвижи зъбните колела на природно-съобразното производство на енергия и на зелената икономика като цяло. Това бе заключението от първия ден на годишния международен Средиземноморски енергиен форум, организиран от Financial Times в Атина тази седмица. Участниците във форума бяха единодушни, че трябва да се изработи една обща система в световен план за действие в областта опазването на околната среда, производството на природно-целесъобразна енергия и оползотворяването на алтернативните източници на енергия. За да се достигнат тези цели, страните трябва да развият добро сътрудничество между публичния и частния сектор в регионален мащаб. Държавата трябва да осигури ефективна и стабилна нормативна база, на която частният сектор може да развие своите възможности в областта на инвестициите, технологията и науката за създаването на енергийно ефективни и чисти производства.

Заместник-председателят на Европейската инвестиционна банка Плутархос Сакелариос заяви, че новите инвеститори  търсят винаги силна нормативна база в енергийната политика на страната, която създава добри предпоставки за развиване на бизнес. Енергийните инвестиции в повечето случай са дългосрочни и разпределени за дълъг период от време, което изисква стабилна енергийна политика на съответната страна. Заместник-председателят на ЕИБ подчерта, че системата трябва да е прозрачна, стабилна и ефективна, за да може да привлече така наречените енергийни инвестиции. Плутархос Сакелариос говори за основните цели на банката в областта на развиването на природно-целесъобразни начини за производство на енергия. Той също така представи и проблемите в развитието и използването на възобновяемите източници на енергия. Като основна дейност на Европейската инвестиционна банка в областта е инвестирането в изграждане и производство на енергия от възобновяемите източници. Той подчерта, че енергийната индустрия е отговорна за 85% изпускането на вредни емисии в атмосферата, но основният проблем с този факт е че нуждата от енергия на земята само ще се увеличава в бъдеще с около 1,5% всяка година.

Плутархос Сакелариос подчерта нуждата от замяна на изкопаемите горива, които днес покриват 80% от общото енергийно производство с алтернативни източници на енергия. Той подчерта, че това е труден и дълъг процес, в който политиките на различните държави трябва да се синхронизират, за да се достигне до ефективни резултати. Евробанкерът подчерта, че основен проблем остава регионалното несъответствие между нуждите и енергийните ресурси на различните страни, като се има предвид, че петролът и газта ще са основните източници на енергия в следващите десетилетия. Това енергийно несъответствие води до несигурност в някои райони и нарушаване на конкурентоспособността в други.

Европейската инвестиционна банка е инвестирала над 14 милиарда евро през 2009 година за развитието и  на възобновяемите източници на енергия, което е над 4 пъти повече от инвестициите отпуснати  преди пет години. Инвестира в страните-кандидати за членство в ЕС и участва в изграждането на модерни системи, които отговарят на изискванията на Европейския съюз. Сакелариос говори за „енергийната бедност”, която засяга около 1,5 милиарда души. Хора, които не ползват електричество поради несъществуваща или нефункционираща система за производство и преразпределение енергия в различни краища на света. Чрез своите програми Европейската инвестиционна банка си е поставила за цел да осигури достъп на тези страни до ефикасни източници на енергия, които в същото време да са енергийно целесъобразни.

Министърът на околната среда, енергията и климатичните промени Тина Бирбили говори за възможността за кооперация на между държавния и частния сектор в областта на прилагане  на нови природно целесъобразни начини за производство на енергия. Преминаването към нисковъглеродно производство на енергия и икономика е неизбежна според министъра. Това означава, че Гърция обръща поглед към инвестициите в областта на алтернативните източници на енергия. Министър Бирбили подчерта, че правителството е насочено към нов тип икономика базирана на  новите методи на енергопроизводство, които щадят околната среда и повишават качеството на живот. Министерството си е поставило за цел да улесни тежките административни процедури, което ще помогне за разработването и прилагането на нови проекти свързани със зелената икономика. Министерството на околната среда планира създаването на офис от типа One-Stop-Shop, чрез който компании ще могат да се регистрират и дават заявки за развитието на нови инвестиционни проекти, свързани с развитието на алтернативни енергийни източници.

Домакинът на форума Фиона Харвеи Environment Correspondent за Financial Times запита министър Бирбили как Гърция, която е богата на природни ресурси може да ги оползотвори ефективно. Тина Бирбили отговори, че трябва да се промени и подобри нормативната база, както и да се пристъпи до по-ефективно сътрудничество между държавен и частен сектор. Тя подчерта,че новият закон за оползотворяване на възобновяемите енергийни източници ще влезе в сила в най-скоро време, което ще даде основата за привличането на нови инвестиции в областта на алтернативната енергетика.

Категории: ИкономикаПазариЕкология Зелена икономика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus