Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Щом ще плащаме извънредни данъци, оправете поне администрацията, призовават собствениците на недвижими имоти

14 Ноември 2011 / 17:11:17  Виктория Миндова
1144 прочитания

„Извънредният данък върху недвижимото имущество, който бе приет тази година няма да бъде премахнат, но трябва поне да се коригира, за да може реално да даде резултат в държавната хазна. Това, което трябва да се премахне е старият единен данък върху имотите (ЕТАК) за периода 2009 – 2011. Не може един и същ обект да се налага с два различни годишни данъка, които служат за една и съща цел”, заяви специално за GRReporter президентът на Общогръцката федерация на собствениците на недвижимо имущество Ставрос Парадиас.

Представляваната от него организация е установила сериозни нередности в образуване на крайните суми на данъка. „Много често се наблюдава надвишаване на изчислените квадратни метри, на цената на съответната жилищна зона на квадратен метър или объркване на конкретния процентен показател, според който се намира стойността извънредния данък върху един имот”. Ставрос Парадиас зяви, че една от най-често срещаните грешки е когато данъчните изчисляват извънредната вноска не върху квадратурата на самата постройка, а върху общата площ на имота.

„Този тип грешки се допускат най-често при промишлените зони, където може да имаме четири декара място и половин декар постройка. В данъчното изчисляват дължимата сума, върху общата площ на цялата собственост и така се достига до безумни суми, които не могат да бъдат платени”. Специалистът подчерта, че има нужда от незабавно коригиране на системата, за да може мярката да бъде поне малко справедлива и да се вкара в ход на действие.

В момента се наблюдава парадокса, че когато собствениците установят грешката тя не може да бъде поправена. Те отиват да нанесат корекции в районната данъчна служба, за която е предвидена сумата от извънредната такса. Оттам им казват, че не могат да им помогнат и ги препращат към кметствата, защото те са подали грешните данни за квадратурата на имота. В кметствата им се казва, че изчислението на данъка е задължение на данъчната служба и нямат право да нанасят корекции.

„Такива грешки се срещат при промишлени, търговски и битови имоти. Държавата трябва да създаде нормална процедура за изчисление и автоматизиране на управленската дейност. Също така, да има конкретно установена процедура за поправка на технически допуснати грешки. Иначе няма шанс тази мярка да проработи нормално. Хората направо са се сбъркали”.

Надвишените квадратури в регистрите на кметствата датират от по-отдавна, защото според размера на жилището гражданите плащат общинска такса и данък смет. Частна проверка доказа, че в не малко гръцки общини, квадратурите на много недвижими имоти са били завишавани, за да може общината да прибере повече пари в собствения си бюджет. Тези общински вземания, заедно с последния извънредния данък върху недвижимите имоти са включени в сметката за ток на всяко домакинство. Неправилните данни може да са установени от собствениците, но общините не са задвижили процес за тяхното поправяне. Държавните органи първо призовават извънредния данък да се плати, а разликата между завишената и реалната сума ще бъде изплатен в необозримо бъдеще, чрез изравнителна сметка. Собствениците на имоти в Гърция нямат голяма вяра на публичния сектор, когато става въпроса за връщане на пари и затова настояват корекциите да бъдат внесени моментално, а не след шест месеца или година.

Общогръцката федерация на собствениците на недвижимо имущество дава информация, че има стотици случай, в които недвижими имоти са били давани под наем, но наемателите систематично не са си плащали наема. След напускане на жилището са останали голям брой неплатени сметки. В последна сметка включва специфични разходи, които собственикът на сградата не е възразява да заплати, но не и дълговете за електричество натрупани от наемателя.

„Националната електрическа компания отказва да приеме плащането само на дължимия данък без останалата част от неплатените сметки, не само защото законът не й го позволява, а защото няма техническа възможност да отбележи разликите, поради ограниченията на софтуерната програмата, която използва”, обяснява председателят на федерацията на собствениците на имоти. Той настоява, че държавата трябва да спре да "изнудва" собствениците да платят дълговете на наемателите, които са напуснали некоректно. Парадиас призовава спешно да се създаде специална процедура за директно коригиране на всички технически грешки в съответните общини и процесът да се компютъризира, така че да се избегнат грешки и да се намали бюрокрацията около събирането на данъка.

 

Категории: ИкономикаПазари недвижими имоти извънреден данък технически грешки завишени суми
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus