Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Раздор и отлюспвания със закона за либерализиране на трудовия пазар

15 Декември 2010 / 13:12:32  GRReporter
907 прочитания

Бурни вълнения предизвика новият закон за либерализирането на трудовия пазар, който бе приет на първо четене в парламента. За първи път радикално левите СИРИЗА и крайно десните ЛАОС се оказаха на едно мнение и се обединиха срещу плана на правителството на ПАСОК да реформира трудово-правните отношения в страната, за да отговарят на икономическата реалност днес. Законът мина с 156 гласа „ЗА” и 130 „ПРОТИВ”, като правителството бе обвинено от синдикатите и от опозицията във връщане на работните права на служителите в тъмнината на средновековието.

Ударите срещу правителството на Георгиос Папандреу дойдоха не само отвън, но и отвътре, след като социалистическия депутат от район Превеза и член на парламентарната група на ПАСОК Евангелос Папахристос нарече законопроекта за либерализирането на трудовия пазар несправедлив. На среща на Икономическата комисия преди гласуването Папахристос обвинил правителството, че разрушава  последните права на работещите и заявил, че ще гласува против проектозакона. В отговор на това, премиерът Георгиос Папандреу не закъсня и в писмо до председателя на парламента Филип Пецалникос изключи непослушния Евангелос Папахристос от редиците на гръцките социалисти в Народното събрание.

Отлюспеният депутат на ПАСОК е потомствен политик. Баща му Калимахос Папахристос е бил депутат в ПАСОК в периода 1977-1981 година. Според информацията в пресата младият Евангелос  от ранна възраст имал опозиционни наклонности, след като бил задържан от Хунтата, като борец срещу диктаторския режим. След 1974 година отива да учи в Университета в Есекс във Великобритания, където придобива магистърска степен в специалността Финанси. Първите изяви на Евангелос Папахристос са като синдикалист, докато учи в Есекс, като става председател на Федерацията на гръцките студенти във Великобритания. След това продължава образованието си с аспирантура в Института за социални науки в Москва. През 1985 година е обратно в родната си Гърция и решава да се кандидатира за народен представител с бюлетината на Гръцката комунистическа партия (ККЕ). Няколко години по-късно напуска редиците на гръцките комунисти, а след това се присъединява към ПАСОК. Явно либерализирането на трудовите права и на местната икономика са в твърде голям разрив с вярванията на бившия комунистически депутат, което доведе и до неговото отлюспване.

Ябълката на раздора - проектозаконът за либерализацията на трудовия пазар – се очаква да отвори пътя на предприятията да се договарят индивидуално със служителите за размера на техните заплати и права, извън досега познатите рамки на Колективните трудови договори, които определяха минимална работна заплата по сектори, годишни увеличения и други трудови права. Финансовият министър Георгиос Папаконстантину защити от трибуната на парламента промените на пазара на труда като попита: „Как се разрушават принципите на социалната държава, чрез въвеждането на правила, които съществуват във всички европейски страни? ” Той призова депутатите да се погледнат в огледалото и да вникнат в реалността на страната. Папаконстантину остави да се разбере, че връщане назад няма и реформите за освобождаването на гръцката икономика трябва да продължат.

Министърът на финансите говори за безнаказаността, която цари до момента в публичния сектор и държавните предприятия. Преструктурирането на държавната система е наложително и политическата цена, която може да плати Георгос Папандреу и неговите министри не е важна. Целта е да сложим в ред Гърция, като се въведат важни и неотложни промени в самата система на работа на държавните организации, заяви Георгиос Папаконстантину.

Категории: Политика отлюспване либерализация на трудовия пазар
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus